Ergenlerdeki akran zorbalığının madde kullanımına etkisi
The effect of peer bullying in adolescents on substance use
- Tez No: 690589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL GÖĞCEGÖZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akran zorbalığına karışmanın fiziksel sağlık ve zihinsel sağlık üzerinde olumsuz sonuçları olduğu ve madde kullanımı gibi gelecekteki davranışları etkileme potansiyeline sahip olduğu pek çok araştırmada ortaya koyulmuştur. Türkiye'de akran zorbalığı son yıllarda daha sık görülen bir sorundur. Okullarda meydana gelen ciddi yaralanma ve ölümler nedeniyle zorbalık konusu kısa sürede toplumun ilgisini çekmiştir. Akran zorbalığına ilişkin sınırlı sayıda araştırma, özellikle liselerde yapılan araştırmalar bulunmaktadır. Bu nedenle bu araştırmada, ergenler arasında sık görülen akran zorbalığının madde kullanımı ile arasındaki ilişki incelenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre uyuşturucu/uyarıcı maddeler konusunda yardım arama ile zorba cinsel ve zorba toplam puanları arasında negatif yönlü ve zayıf bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Many studies have shown that engaging in bullying has negative consequences on physical and mental health and has the potential to affect future behaviors such as substance use. Bullying in Turkey is a more common problem in recent years. Due to serious injuries and deaths in schools, the subject of bullying soon attracted the attention of society. There is limited research on peer bullying, especially in high schools. Therefore, this study, it was aimed to examine the relationship between peer bullying, which is common among adolescents, and substance use. According to the results obtained, it was seen that there is a negative and weak relationship between seeking help for drugs/stimulants and the total scores of bullying sexual and bullying.