Üniversite öğrencilerinde probiyotik besin tüketiminin sınav kaygısı üzerine etkisi
The effect of probiotic food consumption on exam anxiety in university students
  1. Tez No: 690599
  2. Yazar: NESLİHAN KES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Beslenme, ilaç kullanımı, yaşam tarzı, enfeksiyonlar gibi nedenlerle bireylerin bağırsak mikrobiyotasının dengesi bozulabilmektedir. Mikrobiyotanın dengesinin bozulduğu bu durumda; inflamatuvar sistemden immün sistemin çalışmasına ve davranış değişikliklerine kadar farklı etkiler görülebilmektedir. Bu amaçla çalışma, İstanbul ilindeki Biruni Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 240 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre; çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinin %88,3'ü probiyotikler hakkında bilgiye sahip oldukları gibi katılan genç erkekler ve genç kadınlar arasında probiyotiklerle ilgili bilgi düzeyi arasında ise önemli bir farklılık bulunmamıştır (p= 0,283). Aynı zamanda bu kadın ve erkekler arasında probiyotik tüketimiyle ilişkili önemli bir fark belirlenmemiştir (p=0,75). Bulguların tümü değerlendirildiğinde ise bu popülasyonda probiyotik bakterilere ilişkin bilgi durumu ve farkındalığının oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Buna paralel olarak tüketim alışkanlığının da yüksek olduğu saptanmıştır. Probiyotik gıda tüketenler ve tüketmeyen bireyler arasında sınav kaygısı düzeyleri de karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak da önemli bir fark olduğu saptanmıştır (p= 0,002). Benzer popülasyonlarda probiyotik gıdalar ve probiyotik katkılı ürünlerle ilgili bilgi düzeyinin artmasının tüketimi de arttırabildiğinin görüldüğü bu çalışma bu konuda verilecek olan eğitimlerin kişilerin mikrobiyotaları üzerinde olumlu değişikliğe neden olabileceği düşünülmektedir. Sınav kaygısı, stres ve depresyon gibi sağlık sorunlarında probiyotik gıdalar ve probiyotik katkılı ürünlerin destekleyici tedavide kullanılabileceği ön görülmektedir. Psikolojik duruma fayda sağlayan probiyotik bakterilerin sınav kaygısına olan etkisi konusunda daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The balance of the intestinal microbiota of individuals can be disturbed due to reasons such as nutrition, drug use, lifestyle, infections. In this case, where the balance of the microbiota is disturbed; Different effects can be seen from the inflammatory system to the functioning of the immune system and behavioral changes. For this purpose, the study was carried out with the participation of 240 students studying at Biruni University in Istanbul. According to the findings; While 88.3% of the university students participating in the study had knowledge about probiotics, there was no significant difference between the knowledge level of probiotics between the participating young men and young women (p= 0.283). At the same time, no significant difference was found between these men and women regarding probiotic consumption (p=0.75). When all the findings were evaluated, it was determined that the knowledge and awareness of probiotic bacteria in this population was quite high. In parallel with this, it was determined that the consumption habits were high. When the test anxiety levels were compared between those who consumed probiotic food and those who did not, it was found that there was a statistically significant difference (p= 0.002). In this study, in which it is seen that the increase in the level of knowledge about probiotic foods and probiotic-added products in similar populations can also increase consumption, it is thought that the training to be given on this subject may cause positive changes on the microbiota of the people. It is predicted that probiotic foods and probiotic-added products can be used in supportive treatment in health problems such as exam anxiety, stress and depression. More studies are needed on the effect of probiotic bacteria, which benefits the psychological state, on test anxiety.