Çocukluk yaş gruplarında semptomatik idrar yolu enfeksiyonunun erken tanısında çeşitli tarama testlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 69062
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÖKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET idrar yolu enfeksiyonu, çocukların genellikle ateşli olması, enfeksiyonun akut pyelonefrit bulguları ile birlikte olması ve hayatın ileri dönemlerinde renal fonksiyonu olumsuz etkilemeleri nedeniyle infantlarda ve çocuklarda önemli ve sık bir klinik sorundur. Kantitatif idrar kültürü, idrar yolu enfeksiyonunun tanısında altın standart olmasına rağmen, acil bir tedavi planı oluşturmada yardımcı olacak hızlı bir tarama testi gereklidir. Bu çalışma, semptomatik idrar yolu enfeksiyonu olan çocukların kantitatif idrar kültürü ile saptanmış anlamlı bakteriürisinin varlığını veya yokluğunu saptamada santrifüj edilmemiş idrarın kantitatif Gram boyaması, idrar sedimentinin mikroskopik analizi ve lökosit esteraz ve nitrit saptanmasını içeren dipstik idrar analizinin kullanımını evalue etmektedir. Çalışma, idrar yolu enfeksiyonu semptomları olan ve 1 ay-15 yaş arasındaki 283 hastada prospektif olarak yapıldı. Gram boyalı yaymalardan, lökosit esteraz, nitrit testleri ve mikroskopideki beyaz küre sayısı ile Vitek Sistemden elde edilen bilgiler, kültür sonuçları ile karşılaştırıldı. Sensitivite, spesifite, negatif ve pozitif prediktivite değerleri bu bilgilerden hesaplandı. Gram boyama ile herhangi bir sayıda mikroorganizmanın gözlenmesi, anlamlı bakteriürinin en sensitif prediktörüdür. Bu testin sensitivitesi ve spesifitesi yüksektir (%97.2-94.2). Pozitif bir Gram boyama aynı zamanda spesifik Gram boyama morfolojisi de sağlar ve başlangıçta uygun antimikrobial tedaviyi seçmede kullanılabilir. Bulgularımız göstermektedir ki, lökosit esteraz testi anlamlı bakteriüri olan örnekleri tanımlamada idrar sediment mikroskopisi kadar doğrudur. Nitrit testinin spesifitesi, idrarın Gram boyaması kadar yüksektir (%97.1); fakat sensitivite Gram boyamadan daha düşüktür (%64.8). Tuvalet eğitimi olan çocuklarda nitrit testinin sensitivitesi sabahleyin idrar örneği toplanması ile arttırilabilir. Dipstik test, çocuk hastaların ilk değerlendirilmesi için idrarın mikroskopik incelemesine güvenilir bir alternatif olmasına rağmen, negatif bir tarama klinik durum çerçevesinde yorumlanmalıdır. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY A comparison of the effectiveness of various screening methods in the early diagnosis of symptomatic urinary tract infection in childhood. Urinary tract infection is a common and important clinical problem in infants and children because, in those who are febrile, the infection usually consists of acute pyelonephritis, which may be adversely affect renal function later in life. Although quantitative urine culture is the gold standart for the diagnosis of urinary tract infection, a rapid screening test is desirable to assist in formulating an immediate plan of care. This study evaluates the utility of quantitative Gram staining of uncentrifuged urine, microscopic analysis of urine sediment and dipstick urine analysis including leukocyte esterase and nitrite determinations and Vitek System in predicting the presence or absence significant bacteriuria as determined by quantitative urine culture of children with symptomatic urinary tract infections. The study was performed prospectively on 283 patients who has urinary tract infection symptoms and are at the age of one month and fifteen years old. Data for urine Gram-stained smears, leukocyte esterase, nitrit and microscopic white blood cell count and Vitek System compared with results of culture. The sensitivity, specifity and negative and positive predictive values calculated from these data. The observation of any organisms with the Gram stain was the most sensitive predictor of significant bacteriuria. The sensitivity and specifity of this test were both high (%97.2-94.2). A positive Gram stain also provides specific Gram stain morphology, which may be used to initially select appropriate antimicrobial therapy. Our findings indicate that the leukocyte esterase test is accurate as urinary sediment microscopy in identifying specimens containing significant bacteriuria. The specifity of nitrit test is as high as Gram staining of urine (%97.2), but the sensitivity is lower than Gram staining (%64.8).The sensitivity of nitrit test in toiled- trained children can be increased by obtaining the urine specimen at the morning. Although the dipstick test is a reasonable alternative to microscopic examination of the urine for initial assessment of the pediatric patient, a negative screen must be interpreted in the context of the clinical situation. 39