ABO ve /veya Rh uyuşmazlığına bağlı hiperbilirubinemilerde yüksek doz immunoglobulin tedavisinin etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 69063
  2. Yazar: GALİP ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Hiperbilirubinemi, yerıidoğanlarda sık karşılaşılan ve ciddi riskleri nedeniyle büyük önem taşıyan bir sorundur. ABO ve/veya Rh uyuşmazlığı yenidoğanlarda hiperbilirubineminin en önemli nedenlerindendir. Yenidoğan hiperbilirubinemilerin tedavisinde konvansiyonel fototerapi ve kan değişimi sık kullanılan yöntemlerdir. Son yıllarda yüksek doz IVIG uygulaması, yeni bir tedavi yöntemi olarak etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, ABO ve/veya Rh uyuşmazlığına bağlı hiperbilirubinemisi olan yenidoğanlarda yüksek doz IVIG tedavisinin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Zamanında doğmuş, doğum ağırlığı 2500 gramın üstünde bulunan, sağlıklı, ABO ve/veya Rh uyuşmazlığına bağlı hiperbilirubinemisi olan 100 yenidoğan çalışmaya alındı. Rastgele seçilen 50 yenidoğana (Grup I), konvansiyonel fototerapiye ek olarak yüksek doz IVIG tedavisi uygulandı. Kontrol grubundaki 50 yenidoğana (Grup II) ise sadece konvansiyonel fototerapi uygulandı. Tedavi grubundaki 50 yenidoğandan 6'sına kan değişimi uygulanırken, kontrol grubundaki 50 yenidoğandan 28'ine kan değişimi uygulandı. Tedavi grubundaki yenidoğanların fototerapi süreleri ve hastanede yatış süreleri kontrol grubundakilere oranla daha kısa bulundu. Sonuç olarak, yüksek doz IVIG tedavisi alan ABO ve/veya Rh uyuşmazlığına bağlı hiperbilirubinemili yenidoğanların daha az kan değişimi gereksinimi duydukları, fototerapi ve hastanede yatış sürelerinin daha kısa olduğu saptandı. Bu yönüyle yüksek doz IVIG kullanımının yenidoğanlarda grup uyuşmazlığına bağlı hiperbilirubineminin tedavisinde etkin ve emniyetli olduğu kanısına varılmıştır. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Investigation of the Effectiveness of High-Dose Intravenous Immune Globulin Therapy for Hyperbilirubinemia Caused by ABO and/or Rh Incompatibility Hyperbilirubinemia is a common problem in newborn and carries the risks of permanent negative effects on their brain development. ABO and/or Rh incompatibility often causes severe hyperbilirubinemia. Conventional phototherapy and exchange transfusion are the most commonly used in the treatment of neonatal hyperbilirubinemia. Recently, high-dose IVIG therapy has been started to use of ABO and/or Rh incompatibility in newborn with hyperbilirubinemia. The effectiveness and outcomes of high-dose IVIG therapy were investigated in newborn with hyperbilirubinemia due to ABO and/or Rh incompatibility. One hundred healthily full-term, newborn with hyperbilirubinemia related to ABO and/or Rh incompatibility, randomly and equally divided into two groups. Group I (n=50) were treated with conventionel phototherapy and high-dose IVIG therapy. Group II were treated with conventional phototherapy only. While six of 50 patients in Group I, were undergone exchange transfusion, 28 of Group II patients needed to do exchange transfusions. Group I patients had shorter duration of phototherapy and staying at hospital than those of Group II patients. In conclusion; high-dose İVİG therapy decreases the number of exchange transfusion and the duration of phototherapy and of staying at hospital for hyperbilirubinemia related to ABO and/or Rh incompatibility in newborn. Our findings suggest that high-dose İVİG therapy is reliable and efficient for the treatment of ABO and/or Rh incompatibility in newborn with hyperbilirubinemia. 30