Birinci basamak takibindeki COVID-19 enfeksiyonu geçiren bireylerin ruhsal hastalık riski üzerinde etkili olan faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting the risk of mental illness in individuals with COVID-19 infection in primary care follow-up
- Tez No: 690636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Giriş ve Amaç: 2019 yılının sonlarında başlayıp ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi insanların bedensel sağlığını etkilediği gibi, ruhsal sağlığını da etkilemektedir. Çalışmamızda Covid-19 geçiren bireylerde yaşam kalitesini ve ruhsal hastalık riskine etki edebilecek bazı faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel araştırma; 1 Nisan 2020 ve 30 Haziran 2020 tarihleri arasında Adana'da Sarı Hamzalı Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) herhangi bir nedenle başvuran 18 yaş üstü Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş 273 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra Covid-19'la ilgili devam eden semptomlar, hastanede-yoğun bakım ünitesine yatış, pozitiflik üzerinden geçen zaman, aile/akraba/arkadaşlarında Covid-19 geçmişi gibi anksiyete-depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etki edebilecek risk faktörlerini içeren yapılandırılmış bir anket formu yüz yüze görüşülerek uygulandı. Ayrıca katılımcılara Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADs), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve WHOQOL-Bref Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin analizi için iki örneklemli t testi, Oneway-Anova, Mann-Withney U, Kruskal Wallis, Ki-kare testleri ve Spearman's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The Covid-19 pandemic, which started at the end of 2019 and affected our country and the world, affects people's physical health as well as their mental health. In our study, we aimed to examine some factors that may affect the quality of life and the risk of mental illness in individuals with Covid-19. Materials and Methods: This cross-sectional study; It was carried out on 273 participants over the age of 18 who had Covid-19 infection, who applied to the Sarı Hamzalı Family Health Center (ASM) in Adana between April 1, 2020 and June 30, 2020. After recording the sociodemographic data of the participants, structured risk factors that may affect anxiety-depression and quality of life such as ongoing symptoms related to Covid-19, hospitalization-intensive care unit, time since positivity, Covid-19 history in family/relatives/friends A questionnaire form was administered through face-to-face interviews. In addition, the Hospital Anxiety Depression Scale (HADS), the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and the WHOQOL-Bref Quality of Life Scale were administered to the participants. Data were analyzed using the SPSS 22 program. Two-sample t-test, Oneway-Anova, Mann-Withney U, Kruskal Wallis, Chi-square tests and Spearman's correlation analysis were used for data analysis. P values