Re-envisioning efl teaching through translanguaging: Identity re-construction by k-12 English teachers
İngilizce'nin yabancı dil olarak eğitiminin anlaşım pedagojisi ile yeniden değerlendirilmesi: Anaokulu-ilkokul-ortaokul-lise'de görev yapan İngilizce öğretmenlerinin kimliklerini yeniden yapılandırması
  1. Tez No: 690644
  2. Yazar: MUHAMMET YAŞAR YÜZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Anlaşım, yaratıcılık ve eleştirel düşünce kavramlarını dil öğretim sürecine uyarlayarak farklı dil sistemleri arasında geçiş yapmayı ve bunların da ötesine geçmeyi ifade eder. Anlaşım pedagojisini, iki dilli eğitim ve yabancı dil eğitimi bağlamında ele alan araştırmalar artmasına karşın İngilizce' nin yabancı dil olarak öğretildiği ortamlarda anlaşımın dil öğretmenleri üzerine etkisini araştıran az sayıda araştırma mevcuttur. Bu boşluğu doldurmak için anlaşımı İngilizce öğretim pedagojisi olarak sunan eğitim esnasında ve sonrasında, İngilizce öğretmenlerinin yeniden kimlik yapılandırma sürecinin nasıl olduğunun keşfedilmesi amaçlanmıştır. 12 İngilizce öğretmeninin – (1) anaokulu, 2 (ilkokul), (4) ortaokul, (5) lise - yer aldığı çalışma çoklu vaka incelemesi olarak tasarlanmıştır. Veriler, yansıtıcı günlük, sınıf içi gözlem, video tabanlı gözlem, saha notları, yarı yapılandırılmış mülakatları içeren çoklu metotlar ile elde edilmiştir. Gömülü teori analizi, anlaşım pedagojisine dayalı eğitimin öğretmenlerin var olan kimliklerini dönüştürerek yeni üç farklı kimliğin belirmesini tetiklediğini göstermiştir. Analizler doğrultusunda İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimliklerinin dört kavram (iki dillilik kapsamı, rol algısı, öğretim yaklaşımı, öğretim amacı) üzerine kurulu olduğu tespit edilmiştir. Anlaşım pedagojinin tetiklediği yeni kimliklerin ortaya çıkmasında birçok farklı unsur etkili olmasına karşın, bu unsurlar arasında karmaşık ilişkiler söz konusudur. Analizler, uzmanlığa sahip olan ve içsel güç ile harekete geçen İngilizce öğretmenlerinin anlaşım pedagojisinden ilham aldıkları yeni bir kimlik oluşturma konusunda daha yüksek potansiyele sahip olduklarını ortaya koymuştur. Çalışma, okul öncesi, ilk ve orta dereceli okulllarda İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretime dair öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Translanguaging denotes both going between and beyond different linguistic systems, adapting the concepts of creativity and criticality to the language teaching process. Even though recent research has expanded in the direction of translanguaging in bilingual education and foreign language teaching, there is dearth of research which investigates the impact of translanguaging on language teachers in EFL teaching settings. To address this gap, the purpose of the study is to explore the identity reconstruction of EFL teachers during and after the training which introduces translanguaging as English language teaching pedagogy. The research was designed as a multiple case study in which there were 12 in-service EFL teachers – kindergarten (1), primary school (2), secondary school (4) and high school (5). The data were collected through multiple research methods including reflective journals, field notes, and a series of classroom observations, video-enhanced observations, and semi-structured interviews. Grounded theory analysis indicated that translanguaging pedagogy-driven training transformed existing identities of the trainees into three distinct newly-emerging identities. In the analysis, EFL teachers' professional identities were found to be dwelt upon four conceptions: scope of bilingualism, role perception, teaching approach, and teaching purpose.Although multiple factors influenced the emergence of translanguaging-induced novel identities, there were found to be complex links at play. The EFL teachers who are inner force driven and have expertise were found to have greater potential to develop translanguaging-inspired identity.The study presents a number of critical implications for EFL teaching in K-12 contexts.