Sustainable living spaces:A Typomorphological analysis for the optimization of thermal comfort in hot-dry climate
Sürdürülebilir yaşam alanları: Sıcak-kuru iklimde termal konforun optimizasyonu için bir tipomorfolojik bir analiz
- Tez No: 846956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KALFAOĞLU HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Suriye'nin kentsel peyzajı, özellikle Halep, geniş çaplı tahribatla yüzleşiyor ve acil konut yeniden inşasını gerektiriyor. Yüksek enerji ihtiyacıyla başa çıkan geleneksel konutlar, bu yeni gerçeğe uyum sağlama noktasında kritik bir dönemeçle karşı karşıya. Temel hedefimiz, enerji verimli mimari planlar oluşturarak sakin konforunu, kültürel tercihleri, çevresel korumayı ve kaynak korunumunu uyumlu hale getirmektir. Bu araştırma, sürdürülebilir şehir yeniden inşası için geleneksel Halep mimari parametrelerini modern enerji verimli tasarımlara entegre eder. Miras-yenilik uyumu, optimal bina konfigürasyonları, kentsel tasarım parametrelerinin enerji üzerindeki etkisi ve uygulanabilir rehberlik ilkeleri gibi kritik sorular ele alınmaktadır. Literatür taraması, vaka incelemesi ve Design Builder yazılımı aracılığıyla gelişmiş enerji modelleme yöntemini içeren entegre bir metodoloji kullanılarak çeşitli bina formları (L, U, Kutu ve I-I konfigürasyonları) incelenmiştir. Güneş yolunu rehberlik eden gölgelendirme çözümleri, güneş maruziyeti zorluklarını azaltarak doğal aydınlatmayı optimize eder. Enerji verimli düzenlemeler için sokak desenleri, gölgelenme etkileri ve bina malzemeleri değerlendirilir ve azaltılmış soğutma yüklerini önceliklendirir. Öneriler, üstün enerji verimliliği için modern hafif tuğla duvarlar ve polietilen köpük izolasyonunu desteklemektedir. Çalışma, geleneksel Halep tasarımını enerji verimli uygulamalarla uyumlu hale getiren bir yeniden inşa stratejisi önermektedir, avluların düzenini ve malzemelerini modern standartlara uyarlamaktadır. Gelecek araştırma alanları, uzun vadeli doğrulamalar, ölçeklenebilirlik değerlendirmeleri, yenilenebilir enerji sistemleri ve sosyo-ekonomik etkileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Syria's urban landscape, epitomized by Aleppo, grapples with extensive destruction, demanding urgent home rebuilding. Local housing, burdened by high energy needs, faces a critical juncture in adapting to this reality. This research integrates traditional Aleppo architectural parameters into modern energy-efficient designs for sustainable cities facing climate changes and thermal comfort challenges for users in hot, dry climates. Critical questions on heritage-innovation harmony, optimal building configurations, and urban morphology parameters' energy influence, are explored. Employing an integrated methodology encompassing literature review, case study examination, and advanced energy modeling via Design Builder software, the morphological phased analysis systematically addressed several stages, employing a thematic place survey tool encompassing diverse units of analysis, such as building forms, orientations, street textures, settlement patterns, and building plots. A variety of building forms, including L, U, Box, and I-I configurations, underwent scrutiny, with a focus on achieving an optimized A/V ratio. Street patterns, shadow effects, and building materials are evaluated for energy-efficient layouts, prioritizing reduced cooling loads. Recommendations endorse modern aerated brick walls and foam polyethylene insulation for superior energy efficiency. The study proposes a strategy that aligns traditional Aleppo design with energy-efficient practices in the hot dry climate, re-envisioning courtyard layouts and materials to meet modern standards. This investigation contributes to architectural and urban planning by offering a nuanced analysis of energy efficiency in Aleppo's unique context.