Proje okullarında algılanan örgütsel destek, okul etkililiği ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkilerin incelenmesi(Giresun ili örneği)
Organizational support perceived in project schools, school effectiveness and organizational citizenship behavior examining the relationship between (Giresun province example)
  1. Tez No: 690646
  2. Yazar: GÜNGÖR ARMAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, proje okullarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel destek algısı ile okul etkililiği algısı ve bu öğretmenlerin sergilediği örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Giresun ilinde MEB'e bağlı 14 Proje okulunda görev yapan 398 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından dağıtılan formlara 318 öğretmen dönüş yapmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmada veri toplamak amacıyla;“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”,“Algılanan Okul Etkililiği Ölçeği”ve“Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken, bağımsız örneklem t-Testi, ANOVA testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, proje okulu öğretmenlerinde algılanan örgütsel destek ile algılanan okul etkililiği ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Algılanan örgütsel destek, algılanan okul etkililiğini ve örgütsel vatandaşlık davranışını anlamlı bir şekilde yordamakta; algılanan okul etkililiği de örgütsel vatandaşlık davranışını anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Ayrıca, öğretmenlerde algılanan örgütsel destek ile algılanan okul etkililiği birlikte, öğretmenlerin sergileyeceği örgütsel vatandaşlık davranışının yordayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the perception of organizational support of teachers working in project schools and their perception of school effectiveness and the organizational citizenship behavior exhibited by these teachers. The sample of the study consists of 398 teachers who work in 14 project schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Giresun in the academic year of 2020-2021. 318 teachers answered the forms distributed by the researcher. The research is in the correlational survey model. In order to collect data;“Perceived Organizational Support Scale”,“Perceived School Effectiveness Scale”and“Organizational Citizenship Behavior Scale”were used in the research. While analyzing the data, unpaired t-test, ANOVA test, correlation analysis and regression analysis were used. According to the results of the study, it is seen that there is a positive significant relationship between perceived organizational support and perceived school effectiveness and organizational citizenship behavior among project school teachers. Perceived organizational support significantly predicts perceived school effectiveness and organizational citizenship behavior of the teachers'; also perceived school effectiveness significantly predicts organizational citizenship behavior. In addition, perceived organizational support by teachers and perceived school effectiveness are predictors of organizational citizenship behavior that teachers will exhibit.