Analysis of relations between solar activity, cosmic rays and the earth climate using machine learning techniques
Makine öğrenmesi teknikleri kullanarak güneş aktivitesi, kozmik ışınlar ve dünya iklimi arasındaki ilişkilerin analizi
  1. Tez No: 690647
  2. Yazar: BÜKEM BELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR MURAT LELOĞLU, PROF. DR. MELAHAT BİLGE DEMİRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Meteoroloji, İstatistik, Astronomy and Space Sciences, Meteorology, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünya iklimi hem iç hem de dış birçok farklı parametreden etkilenebilen karmaşık bir sistemin parçasıdır. İklim üzerindeki önemli dış kuvvetler galaktik kozmik ışınlar (GCR) ve Güneş'tir. Şimdiye kadar iklim ile GCR ve güneş aktivitesi gibi dış etkenler arasındaki ilişkiyi araştıran bazı araştırmalar yapılmıştır. Ancak ilişkiler oldukça karmaşıktır ve neredeyse kaotik meteorolojik ölçümlerin içine gömülüdür. Bu tez, bunların arasındaki ilişkilere daha derinden bakacaktır. Korelasyon analizinde kullanılan parametreler tahmin değişkenleri olarak kozmik ışın akısı (GCR), güneş lekesi sayısı (SSN), toplam güneş ışınımı (TSI), UV ışınımı (UVI) ve okyanus Ninyo indeksi (ONI); yanıt değişkenleri olarak da toplam bulut miktarı (TCA), düşük bulut miktarı (LCA), küresel ortalama sıcaklık anomalisi (GMTA), aerosol optik derinliği (AOD) ve yağış miktarıdır. Standart istatistiksel tekniklerle başlayan analiz, rastgele ormanlar gibi doğrusal olmayan regresyon için çoklu regresyon ve makine öğrenmesi yöntemleriyle devam etmiştir. Hem coğrafi hem de zamansal örüntüler araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, bazı parametrelerin zayıf bir doğrusal korelasyona sahip olduğunu göstermiştir ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı doğrusal olmayan bir ilişki olduğunu göstermektedir. GCR-iklim bağlantısının var olduğu ve bu doğrusal olmayan ilişkilerin özellikle Dünya'nın belirli bölgelerinde daha fazla araştırılması gerektiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The Earth's climate is part of a complicated system that can be affected by many different parameters, both internal and external. Important external forces on the climate are galactic cosmic rays (GCR) and the Sun. Some research has already been conducted to investigate the relationship between the climate and external forces such as the GCR and solar activity. However, the relations are quite complicated and buried into almost chaotic meteorological measurements. This thesis looks deeper into the interactions between them. The parameters used in the correlation analysis are GCR flux, Sunspot number (SSN), total solar irradiance (TSI), UV irradiance (UVI), and the Oceanic Niño Index (ONI) as the predictor variables; total cloud amount (TCA), low cloud amount (LCA), global mean temperature anomaly (GMTA), aerosol optical depth (AOD) and precipitation as the response variables. The analysis begins with standard statistical techniques and continues with multiple regression and machine learning methods for non-linear regression, such as random forests. Both geographical and temporal patterns have been investigated. This study shows that some parameters have a weak linear correlation, while a statistically significant non-linear relationship occurs between them. It can be concluded that the GCR-climate connection does exist, and these non-linear relations should be investigated further, specifically in certain regions of the World.