Learning Turkish as a foreign language with educational digital games: Analyzing digital Turkish learning games and determining the usability and the views of student's benefits from educational digital games
Eğitsel dijital oyunlarla yabancı dil olarak Türkçe öğrenimi: Dijital Türkçe öğrenim oyunlarının analiz edilmesi ve öğrencilerin eğitsel dijital oyunlardan yararlanma durumlarının ve görüşlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 690649
  2. Yazar: HEND MOHAMED ABDELMONEIM HUSSEIN ABDELMONEIM HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ALYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez iki önemli bölümden oluşmaktadır. 1.Türkçe öğrenmek isteyenlere, Türkçe öğreticilerine ve bu konuyla ilgilenen bilimcilere yol göstermek amacıyla tasarlanmış tüm eğitsel dijital oyunlar ve oyunlaştırılmış uygulamalar analiz edilerek özellikleri ve içerikleri ortaya koymak. 2.Bursa ilinde ve İskenderiye şehrinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin Türkçe öğrenme süreçlerinde eğitse dijital oyunlardan yararlanma durumları ve bu oyunların verimliliğine dair görüşleri belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
This study consists of two important parts. 1) This thesis, which is prepared with the target of guiding those who want to learn Turkish, Turkish teachers, and all researchers interested in this subject, will reveal the features and contents of the educational digital games and gamified applications designed with the target of learning Turkish as a foreign language by collecting and analyzing them and also will reveal their potential in developing various language skills. 2) The opinions of the students who learn Turkish as a foreign language in both Bursa and Alexandria cities on the efficiency of educational digital games in their Turkish learning process will be determined.