Evolving learner autonomy through the knowledge of learning methods on high school students: An action research study
Lise öğrencilerinde öğrenme yöntemleri bilgisi yoluyla öğrenci özerkliğinin geliştirilmesi: Bir eylem araştırması çalışması
  1. Tez No: 978278
  2. Yazar: SİNEM KIRCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN TOMAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Stronach'ın (1986) eylem modeline (akt. McNiff, 1995) dayanan eylem araştırmasının, Türkiye'de yabancı dil olarak İngilizce öğreten sınıfında öğrenme yöntemleri bilgisi yoluyla özerk öğrenme üzerindeki etkisini incelemektedir. İki eylem döngüsü boyunca yürütülen çalışma, öğrencilerin özerk öğrenme yöntemlerine ilişkin farkındalıklarını ve bu yöntemleri kullanmalarını artırmayı amaçlamıştır. Uygun örneklem ile seçilen, 24 (23 erkek ve 1 kadın) 11. sınıf meslek lisesi öğrencilerinden oluşan bir sınıf, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında 16 hafta boyunca çalışmaya katılmıştır. Birinci eylem araştırması döngüsündeki müdahale, Özer'in (2002) öğrenme yöntemleri çerçevesine göre, bilişsel, üstbilişsel ve sosyo-duyuşsal tekniklere odaklanan altı hafta boyunca haftalık 20 dakikalık bilgilendirme oturumlarından oluşmuştur. İkinci eylem araştırması döngüsü, bilgilendirilmiş öğrencilerin bu yöntemleri İngilizce derslerinde kullanıp kullanmayacaklarını ve onları diğer bağlamlara aktarıp aktarmayacaklarını araştırmayı amaçlamıştır. Bu karma yöntem çalışmasının verileri, yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci ve araştırmacı öğretmen günlükleri, sınıf gözlemleri ve müdahale öncesi ve sonrası Öğrenci Özerklik Ölçeği (Orakçı, 2017) uygulaması yoluyla toplanmıştır. Yazıya geçirilen nitel verileri sistematik olarak analiz etmek için içerik analizi kullanılmıştır (Miles & Huberman, 1994) ve verilerin özetleri kodlama yöntemine göre analiz edilmiştir (Strauss & Corbin, 1990). Ayrıca, nicel verileri analiz etmek için Jamovi adlı bir istatistik yazılım paketi programı (Pallant, 2020) kullanılarak tek örneklem t-testi uygulanmıştır. Nitel ve nicel verilerin bulguları, öğrencilerin özerklik düzeylerinde önemli bir artış, rutin ve pasif öğrenme davranışlarından daha amaçlı ve özerk öğrenme uygulamalarına doğru bir değişim ve İngilizce ve diğer derslerde öğrenme yöntemlerinin değeri hakkında olumlu görüşler ortaya koymuştur. Ancak, çalışma aynı zamanda sınırlı materyal desteği ve değişken bireysel motivasyon gibi engelleri de ortaya çıkarmıştır. Çalışma, eylem araştırmasının işbirlikçi ve yansıtıcı doğasını vurgulamıştır ve öğrenme dönüşümlerini kolaylaştırma ve gözlemleme konusunda araştırmacı öğretmenin ikili rolünü vurgulamıştır. Çalışma, yapılandırılmış özerk öğrenme yöntem ve stratejilerini tüm okul seviyelerindeki eğitim uygulamalarına entegre etmek isteyen öğretmenler, müfredat tasarımcıları, eğitim politika yapıcıları ve gelecekteki çalışmalar için çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to seeks the impact of action research (AR), which is based on Stronach's (1986) action model (as cited in McNiff, 1995), on autonomous learning (AL) through the knowledge of learning methods in an English as a foreign language (EFL) classroom in Türkiye. Conducted over two action cycles, the study aimed to enhance students' awareness and use of AL methods in selected with convenient sampling, an intact class consisting of 24 (23 males and 1 female) 11th grade vocational high school students participated in the study for 16 weeks in 2023-2024 educational and training year. The intervention, in the first AR cycle, consisted of weekly 20-minute debriefing sessions during six weeks, guided by Özer's (2002) learning methods framework, focusing on cognitive, metacognitive, and socio-affective techniques. The second AR cycle aimed to investigate whether informed learners would use these methods in English lessons and transfer them to other contexts. Data of this mixed-method study were collected through semi-structured interviews, student and teacher-researcher diaries, classroom observations, and a pre- and post-intervention administration of the Learner Autonomy Scale (Orakçı, 2017). Content analysis was used to systematically analyse the transcribed qualitative data (Miles & Huberman, 1994) and summaries of data were analysed according to the coding method (Strauss & Corbin, 1990). Also, one-sample t-test was applied to analyse the quantitative data using Jamovi, a statistical software package programme (Pallant, 2020). The findings of qualitative and quantitative data revealed a significant increase in students' autonomy levels, a change from routine and passive learning behaviours to more intentional and AL practices, and favourable opinions about the value of learning methods in English and other lessons. However, the study also uncovered barriers, such as limited material support and varying individual motivation. The study highlighted the collaborative and reflective nature of AR and emphasized the teacher-researcher's dual role in facilitating and observing learning transformations. The study offers implications for teachers, curriculum designers, educational policymakers and future studies seeking to integrate structured AL methods and strategies into educational practices of all school levels.