Çalışanlarda psikolojik sermayenin işgören performansına etkisinde motivasyonun aracılık rolü
Intermediate role of motivation in the effect of psychological capital in employees on employee performance
- Tez No: 690707
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İş yoğunluğunun bol olduğu günümüz iş dünyası sektörlerinde çalışan personellerin iş performanslarının yükseltilmesi, sunulan hizmet kalitesinin arttırılması ve verimliliğin arttırılmasının sağlanması, örgütsel gayelere varabilmek bakımından önem teşkil etmektedir. Pozitif örgütsel davranışta büyüyen bir alan olan psikolojik sermaye, kişisel gelişim ve performansa etki eden psikolojik kaynaklardan biri olarak görülebilir. İşgörenlerin psikolojik sermaye seviyelerinin arttırılabilmesi, işgörenlerden beklenen iş gücü verimi ile performanslarının artışında pozitif yönde etki gösterebilir. Bu çalışmanın temel amacı; son zamanlarda literatür ve çalışma sayısında hızlı bir artış gözlenen“motivasyon”kavramı ve tanımı, özellik ve tarihsel gelişimi ile günümüz örgütleri bakımından önemini vurgulayarak, işgörenler üzerindeki psikolojik sermaye düzeylerindeki artış ile yükseliş gösterebilen işgören performansı üzerinde motivasyonun ne şekilde etki ettiğinin araştırılarak, ortaya çıkacak sonuçlar ışığında verimin ve kurumsal çıktıların önemli olduğu günümüz işletmelerinde, performans ve verim artışı ile ilgili sonuç yöntem ve veriler ile öneriler ortaya koymak ve işletmelere yönetimsel anlamda ışık tutarak verimliliğin arttırılmasına fayda sağlayacak yeni yöntemler ortaya koyabilmektir. Çalışmada, Adana ili içerisinde farklı sektörlerdeki çalışanların, işgören çalışma performansı seviyelerinin, psikolojik sermaye düzeylerinin ve motivasyon seviyelerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Dünya çapında etkili olan Covid-19 salgını sebebiyle yüz yüze görüşmenin zorluğundan dolayı, araştırma anketi online olarak yapılmıştır. Araştırma anketine; özel ve kamuya ait farklı sektör ve birimlerde çalışan 318 personel katılmıştır. Araştırma verileri, Adana ili ile sınırlandırıldığından dolayı, il dışı ve üstünkörü doldurmalar ile kayıp veri içeren 30 anket analiz dışı bırakılmış ve toplam 288 veri ile analizler yapılmıştır. Son yıllarda bu konuyla alakalı olarak Türkiye'de ve yurt dışında işgören performansı ve verimliliğin kurumsal çıktıları pozitif yönde etkilemesi konusunun önemi daha da artmakta ve bu alanda yapılacak çalışmaların iş verimliliği artışına pozitif katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Bu çalışmada; son zamanlarda psikolojik sermaye, motivasyon ve işgören performansı kavramlarının anlamına ve önemine ve meydana getireceği olumlu-olumsuz etkilere dikkat çeken, yurt içindeki ve yurt dışındaki yayınlardan faydalanılmış, incelenerek kaynak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing the work performance of the personnel working in today's business world sectors, where the work intensity is abundant, increasing the quality of the service provided and increasing the efficiency are important in terms of achieving organizational goals. Psychological capital, which is a growing area in positive organizational behavior, can be seen as one of the psychological resources that affect personal development and performance. Increasing the psychological capital levels of the employees can have a positive effect on the expected labor productivity and performance of the employees. The main purpose of this study; Emphasizing the concept and definition of“motivation”, which has seen a rapid increase in the number of literature and studies recently, and its importance in terms of today's organizations, in the light of the results that will emerge by investigating how motivation affects employee performance, which can increase with the increase in psychological capital levels on employees. The aim is to present results with methods and data and suggestions about performance and productivity increase in today's businesses where efficiency and institutional outputs are important and to put forward new methods that will benefit the increase of productivity by shedding light on the management. In the study, it is aimed to measure the work performance levels, psychological capital levels and motivation levels of the employees in different sectors in Adana. Due to the difficulty of meeting face-to-face due to the worldwide Covid-19 epidemic, the research survey was conducted online. To the research survey; 318 personnel working in different private and public sectors and units participated. Since the research data is limited to the province of Adana, 30 questionnaires containing out-of-state and cursory fillings and missing data were excluded from the analysis and analyzes were made with a total of 288 data. In recent years, the importance of the positive effect of employee performance and productivity on corporate outputs in Turkey and abroad regarding this issue has been increasing, and it is anticipated that the studies to be carried out in this field will make a positive contribution to the increase in work efficiency. In this study, domestic and foreign publications that draw attention to the meaning and importance of the concepts of psychological capital, motivation and employee performance recently, as well as the positive and negative effects it will create, have been used, examined and cited.