Okul psikolojik danışmanlarının 2023 eğitim vizyonunda rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examining of opinions of school psychological counselors about 2023 educational vision on the field of guidance and psychological counseling
  1. Tez No: 690722
  2. Yazar: AYŞE RUKİYE YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı okul psikolojik danışmanlarının,“2023 Eğitim Vizyon Belgesi”ve içinde yer alan rehberlik ve psikolojik danışma alan politikaları hakkındaki görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma modelinin olgubilim/fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinin Ataşehir, Ümraniye, Üsküdar, Sancaktepe, Sarıyer ve Başakşehir ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapmakta olan ve farklı görev sürelerine sahip 12 okul psikolojik danışmanı oluşturmaktadır. Yapılan görüşmeler kayıt altına alınmış ve içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular belirlenen amaçlar doğrultusunda analiz edilmiştir. Açık kodlama ile belirlenen kodlar bir araya getirilerek alt temalar elde edilmiştir. Daha sonra elde edilen alt temaların gruplandırılması ile üst düzey soyutlama gerçekleştirilmiş ve ana eksen kodlar geliştirilmiştir. Eksen kodlar içinden merkezî ağırlığı bulunan temel kod etrafında ilgili alt kategorilerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan seçici kodlama yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda 2023 Eğitim Vizyonu kavramı etrafında 15 alt tema belirlenmiştir. 2023 Eğitim Vizyonu kavramı etrafında“vizyon, rehberlik, rehber öğretmen, ölçme araçları, mesleki ve teknik rehberlik, uygulanabilirlik, PDR hizmeti, RAM, mesleki gelişim, sınıf rehber öğretmenliği, YÖK işbirliği, özel yetenek, toplum hizmeti, kaynaştırma ve kaynaştırma modeli”alt temaları oluşturulmuştur. Araştırma verilerinden okul psikolojik danışmanlarının vizyon belgesini olumlu değerlendirdiği, vizyon belgesinin uygulanabilirliğine ilişkin bazı tereddütlerinin bulunduğu, bu tereddütleri gidermenin yolu olarak ise uygulanan her aşamadan sonra raporlamanın yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, in which phenomenology design is conducted, which is one of qualitative research methods, is to examine the opinions of school counselors about psychological counseling and guidance policy on the“2023 Educational Vision Document”. The sample is composed 12 school counselors who work in public schools in diffirent district of Istanbul (Ataşehir, Ümraniye, Üsküdar, Sancaktepe, Sarıyer, Başakşehir). Interviews were recorded and content analysis was contucted. Data was obtained according to the aim of study. Sub-themes were obtained by combining codes obtained from open codes. Then, the obtained sub-themes were grouped and the main axis codes were developed by performing high-level abstraction. Centrally located decoder among the axis codes was realized. Selective coding was creating by combining relevant sub-themes. The findings that were reached after the interviews illustrate that there are 15 sub-themes regarding the notion of 2023 Educational Vision: vision, guidance, school counselor, measurement tools, technical and professional guidance, feasibility, counselling service, RAM, professional development, counselling by class teacher, cooperation with Council of Higher Education (CHO), special education, communal service, the model of inclusive education. The upshot is that while school counselors' approach is positive in general, they have some misgivings about the feasibility of the vision document, which can be eliminated by a regular set of reports during the process of the application of the 2023 Educational Vision.