Okul psikolojik danışmanlarının mental iyi oluş hali ve iş tatmin düzeylerinin örgütsel bağlılık ile ilişkisi
The relationship between school psychological counselors' mental well-being and job satisfaction levels and organizational commitment
- Tez No: 904470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada okul psikolojik danışmanlarının mental iyi oluş hali ve iş tatmin düzeylerinin örgütsel bağlılık ile ilişkisini incelemek amaçlanmaktadır. Ayrıca araştırmanın söz konusu değişkenlerinin çeşitli demografik özellikler ile ilişkisini araştırmak da hedeflenmektedir. Çalışmada nicel araştırma yaklaşımına göre ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında mart ve nisan ayları içerisinde Ankara ilinde resmi okullarda görev yapan uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş 117 erkek, 231 kadın toplam 348 okul psikolojik danışmanı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Warwick-Edinburg Mental İyi Oluş Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği olmak üzere dört farklı ölçme aracı ile toplanmıştır. Veri analizi SPSS.23 istatistik programı ile yapılmıştır. Analiz aşamasında güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistiksel analizler, normallik analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, Çoklu Regresyon analizi, Bağımsız Gruplarda T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post-hoc Analizi teknikleri kullanılmıştır. Çalışma neticesinde mental iyi oluş hali ile iş tatmini, örgütsel bağlılık düzeyi, duygusal, devam ve normatif bağlılık alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. İş tatmini ile örgütsel bağlılık düzeyi, duygusal, devam ve normatif bağlılık alt boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. İncelenen demografik değişkenlere göre mental iyi oluş hali cinsiyet, medeni durum ve okulda bulunan psikolojik danışman sayısına göre anlamlı farklılık gösterirken; yaş ve iş tecrübesine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. İş tatmini, medeni durum ve iş tecrübesine göre anlamlı farklılık gösterirken; cinsiyet, yaş ve okulda bulunan psikolojik danışman sayısına göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Örgütsel bağlılık yaş ve iş tecrübesine göre anlamlı farklılık gösterirken; cinsiyet, medeni durum ve okulda bulunan psikolojik danışman sayısına göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Bu sonuçların okul psikolojik danışmanlarının bağlılık düzeylerini etkileyen değişkenlere yönelik alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between school psychological counselors' mental well-being and job satisfaction levels and organizational commitment. It is also aimed to investigate the relationship between the variables of the research and various demographic characteristics. In the study, correlational survey design was used according to the quantitative research approach. The study group consists of a total of 348 school psychological counselors, 117 males and 231 females, selected by convenience sampling method working in public schools in Ankara between march and april in the 2023-2024 academic year. The data in the study were collected with four different measurement tools: Personal Information Form, Warwick-Edinburg Mental Well-Being Scale, Job Satisfaction Scale and Organizational Commitment Scale. Data analysis was done with the SPSS.23 statistical program. During the data analysis phase, reliability analysis, descriptive statistical analysis, normality analysis, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, Multiple Regression analysis, Independent Samples T-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Post-hoc Analysis techniques were used. As a result of the study, a positive and significant relation was found between mental well-being and job satisfaction, level of organizational commitment, affective, continuance and normative commitment sub-dimensions. A positive and significant relation was found between job satisfaction and level of organizational commitment, affective, continuance and normative commitment sub-dimensions. According to the demographic variables examined, mental well-being varies significantly according to gender, marital status and the number of psychological counselors at school; however, it does not differ significantly according to age and work experience. While job satisfaction varies significantly according to marital status and work experience, it does not differ significantly according to gender, age and the number of psychological counselors in the school. While organizational commitment varies significantly according to age and work experience, it does not differ significantly according to gender, marital status and the number of psychological counselors at school. It is thought that these results will contribute to the literature on the variables affecting the commitment levels of school psychological counselors.