Moda markalarının 'Ahimsa prensibi' bağlamında incelenmesi
Observing the fashion brands according to context of 'Ahimsa principle'
- Tez No: 690744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, moda markaları, Hint kökenli dinlerde şiddetsiz olma öğretisi olarak bilinen ''Ahimsa Prensibi'' çerçevesinde incelenmiştir. Ahimsa Prensibi'nin şiddetsiz bir moda sistemi meydana getirebilmek adına yol gösterici özellikte olması amaçlanmıştır. Yaşamın birçok alanında farklı şiddet mekanizmaları bulunmaktadır. Sıklıkla karşılaşılan ve normalleştirilerek görmezden gelinen şiddet kavramından yola çıkılarak, kavramın moda içersindeki varlığı irdelenmiştir. Mevcut kaynakların araştırılmasıyla ulaşılan şiddet kavramı, moda markalarının yayınladıkları resmi manifestolar aracılığıyla incelenmeye çalışılmıştır. Etik ve sürdürülebilirlik kavramları Ahimsa Prensibi'nin metaforu olarak kullanılmıştır. Çalışmada ilk olarak Ahimsa kavramının özü, çıkış noktası ve farklı inanışlarca uygulanış şekilleri araştırılmıştır. Bu prensibin farklı dinlerde ele alınış şekilleri doğrultusunda moda ve şiddet ilişkisi araştırılmış, moda içerisinde yer alan farklı şiddet mekanizmalarının varlığına ulaşılmıştır. Ardından moda markaları ve gerçekleştirdikleri politikalar kavram üzerinden değerlendirilmiş, bu doğrultuda gerçekleştirilebilecek çözüm odaklı farklı yaklaşımlara değinilerek örnekler sunulmuştur. Elde edilen verilerle, gerek hızlı moda markaları gerekse lüks moda markalarının şiddetsiz olma yolunda sorumluluk sahibi davranışlar meydana getirdiği, bilinçli üretici ve tüketici kavramlarının modada meydana gelen şiddet kavramını önlemek adına en iyi yollardan biri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, fashion brands were observed in the framework of ''Ahimsa Principle'' which is known as doctrine of being nonviolent in Indian originated religions. Ahimsa principle has considered to be something guilding to create a nonviolent fashion system. There are lots of different kinds of violence mechanisms in many fields of life. The concept's existance in fashion has been examined based on violence concept which is ignored by being normalised. The violence concept gained by observing the current resources have been tried to be examined with the help of officially released manifests by fashion brands. Ethic and sustainability concepts were used as Ahimsa principle's metaphor. In this work, firstly we studied Ahimsa concept's origin and how to be applied to different bliefs. Keeping in mind the different understanding of this principle in various religions we searched the relation between fashion and violence and we faced many different kinds of violence mechanisms in fashion. Next, fashion brands and their politics were rated on the concept and some samples have been presented touching different kinds of solution-oriented approaches. With the datas available, ıt has been understood that both fast and luxury fashion brands created responsible behaviours on the way to be nonviolent, and again understood that conscious consumer and conscious customer concepts are one of the best way to prevent the violence in fashion.