Sinematerapinin 3. sınıf öğrencilerinin kardeş ilişkileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of the cinematherapy on the sibling relationships of 3rd grade students
- Tez No: 690743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada sinematerapinin 3.sınıf öğrencilerinin kardeş ilişkileri düzeyine etkisi incelenmiştir. Uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen çalışma grubu İstanbul ilinin Kartal ilçesindeki bir özel okulun 3.sınıfında öğrenim gören ve kardeşi olan 16 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin 8'i (3 kız, 5 erkek) deney grubuna, 8'i ise (3 kız, 5 erkek) kontrol grubuna seçkisiz olarak atanmıştır. Araştırma, kontrol gruplu ön test-son test modelinin kullanıldığı deneysel bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan Demografik Bilgi Formu (DBF) ve Kardeş İlişkileri Anketi (KİA) katılımcılara sinematerapinin uygulanmasından önce ve sonra uygulanmıştır. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen sinematerapi programı 8 oturum olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki çocukların kardeş ilişkileri düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı belirlemek amacıyla, Mann Whitney U Testi; deney ve kontrol grubundaki çocukların uygulama öncesi ve sonrası, kardeş ilişkileri düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular, deney ve kontrol grubu arasında kardeş ilişkileri açısından bir fark olmadığına işaret etmektedir. Ancak, deney grubunda öntest ve sontest arasında fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of cinematherapy on the sibling relationships level of 3rd grade students. The study group, selected with the convenience sampling method, consists of 16 students who have siblings and are studying in the 3rd grade of a private school in the Kartal district of Istanbul province. The participants were randomly assigned to the experimental and control groups with each group consisting of 8 students (3 girls, 5 boys). This research is an experimental study using the pre-test and post-test model with a control group. The Demographic Information Form and Sibling Relations Questionnaire, which are used as data collection tools in the study, were applied before and after the cinematherapy. The cinematherapy program developed by the researcher was applied to the experimental group for 8 sessions. The Mann-Whitney U test was used to determine whether there was a significant difference between the levels of sibling relationships of the experimental and control groups. Also, the Wilcoxon Signed Ranks Test was used to determine whether there was a significant difference in the sibling relationships levels of the experimental and control groups between before and after the application. The study results demonstrated that there is no difference between the experimental and control groups in terms of sibling relationships. However, it was found that there was a difference between pre-test and post-test in the experimental group.