Üniversite öğrencilerinde depresyon, umutsuzluk, bilişsel esneklik ve affetmenin incelenmesi
Investigation of depression, hopelessness, cognitive flexibility and forgiveness in university students
- Tez No: 690745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde depresyon, umutsuzluk, bilişsel esneklik ve affetme arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma Türkiye'de farklı üniversitelerinde eğitim gören 18-35 yaş aralığında 609 kadın, 326 erkek olmak üzere toplam 935 kişiden oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon ölçeği (BDÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Heartland Affetme Ölçeği (HAÖ), Stresli Durumlarda Bilişsel Kontrol ve Bilişsel Esneklik Ölçeği (SDBKBEÖ) kullanılmıştır. Çalışmada depresyon düzeylerinin cinsiyete, algılanan gelir düzeyine, anne baba birliktelik durumuna, kiminle yaşadığına, kronik rahatsızlık durumu ve psikolojik destek ihtiyacına göre değişip değişmediğinin belirlenmesi amacıyla t test ve Anova uygulanmıştır. Depresyonun; umutsuzluk, affetme ve bilişsel esneklik düzeyleri tarafından yordayıcılığı ilk olarak Pearson Korelasyonu; ilişkili olduğu saptanan değişkenler çoklu regresyon ile sınanmıştır. Araştırma bulgularına göre depresyon düzeyinin cinsiyete, algılanan gelir düzeyine, anne baba birliktelik durumuna ve psikolojik destek ihtiyacına göre depresyon düzeyinin değiştiği görülmüştür. Kronik rahatsızlık düzeyi ve kiminle yaşadığına göre depresyon düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Çalışma sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin depresyonun umutsuzluk ve duygular üzerinde bilişsel kontrol ile pozitif yönlü bir ilişki olduğu; kendini affetme ve değerlendirme ve başa çıkmada esneklik alt boyutu ile negatif yönlü ilişki olduğu görülmüştür. Modelin açıklayıcılık oranı %43 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between depression, hopelessness, cognitive flexibility and forgiveness in university students was examined. The study consists of a total of 935 people, 609 women and 326 men, between the ages of 18-35, studying at different universities in Turkey. Demographic Information Form, Beck Depression Scale (BDI), Beck Hopelessness Inventory (BAI), Heartland Forgiveness Scale (HAS), Cognitive Control in Stressful Situations and Cognitive Flexibility Scale (SIDBPIS) were used in order to collect data. In the study, t-test and Anova were applied to determine whether depression levels change according to gender, perceived income level, parental relationship status, living conditions, chronic illness and psychological support needs. Depression; hopelessness, forgiveness, and cognitive flexibility were first predicted by the Pearson Correlation; Variables that were found to be related were tested with multiple regression. According to the research findings, it was observed that the level of depression varies according to gender, perceived income level, parental coexistence and the need for psychological support. There was no significant difference in the level of depression according to the level of chronic illness and whom they live with. According to the results of the study, depression of university students was positively related to hopelessness and cognitive control over emotions; It was yielded that there was a negative relationship with the sub-scale of self-forgiveness and self-evaluation and flexibility in coping. The explanatory rate of the model was found to be 43%.