Effects of negative digital firestorms related to social issues on brand marketing
Sosyal değerlere ilişkin negatif firestorm'ların marka pazarlamasına etkisi
  1. Tez No: 690756
  2. Yazar: GİZEM ÖZKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YOLBULAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojideki ilerlemelerle birlikte dijital platform kullanım hızı artmakta ve daha fazla insan, markaların çevrimiçi olarak birçok kişiye ulaşan belirli durumlara yönelik tutumları hakkındaki fikirlerini ve deneyimlerini paylaşma fırsatına sahip olmaktadır. Dijital platform kullanım hızının artması, şirketlere fayda sağlayabilir ancak aynı zamanda kötü müşteri deneyimleri, şirketleri çevreleyen olumsuz ve tartışmalı durumların farkındalığının çok hızlı bir şekilde yayılmasına da sebebiyet verebilir ve dijital firestorms gibi yıkıcı olaylara yol açabilir. Dijital firestorms, bir marka, kişi veya olay hakkında, olumsuz mesajların aniden ortaya çıkması durumunda oluşan ve ilişkili tarafları ilgilendiren geleneksel krizin yenilenmiş terimidir. Negatif firestorm'lar, markanın kimliğine, itibarına, imajına, konumuna zarar verebilir ve şirket karını düşürerek markaları kapanmaya sürükleyebilir. Şirketler, firestorm'ların yayılma seviyelerinin hızından dolayı, olumsuz dijital firestorm'lara karşı güçlerini, onları deneyimlemeden önce artırmanın yeni yollarını aramaktadırlar. Bu araştırmanın amacı, Türk şirketlerinin firestorm'lara karşı kullandıkları Durumsal Kriz İletişim Teorisi'ne (SCCT) göre şirket yanıt stratejilerini ve şirket yanıtlarından önce ve sonra insanların duyarlılıklarındaki değişiklikleri, dijital platform Twitter'ı veri sağlayıcı olarak kullanarak ortaya çıkarmaktır. Krizler, markaların itibarlarını ve geleceklerini tehlikeye atan bir olaydır. Dijital platformlar, insanların duygularını ifade etmesine teşvik vermektedir. Bu araştırmada, beş farklı firestorm ve altı farklı şirketin analizi yapılmış ve şirketlerin krizlere olan yanıtlarından önce ve sonra insanların duygu düzeylerinde değişiklikler gözlemlenmiştir. Önlenebilir ve değere dayalı firestorm'lar için rebuilding stratejisini kullanmak şirketlerin, olumlu duyguları artırmasına ve olumsuz duygularını azaltmasına yardımcı olmuştur. Araştırmanın sonuçları, küçük ve yeni kurulan şirketlerin, bir firestorm yaşadıktan sonra kapanabileceğini ve ayrıca hızlı tepki vermenin ve yanıtlarında şeffaf olmanın, şirketlerin zararı azaltmalarına yardımcı olduğunu kanıtlanmıştır. SCCT'nin negatif dijital firestorm'lar için kullanımına uygun olduğu yapılan testler sonucu tespit edilmiştir. Genel olarak, bütün firestorm'ların bazı insan grupları üzerinde olumsuz etkileri olduğu ve bir marka olarak olumsuz etkileri azaltmak için kriz müdahale stratejileri kullanılmasının önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Speed of digital platform usage is increasing with the advances in technology and more people have the opportunity to share their opinions and experiences online about the brands' attitudes towards certain situations that end up reaching many people. This occurrence might provide benefits to companies however, it might also increase the awareness of bad customer experiences, negative and controversial situations surrounding the companies very quickly that it can lead to disastrous events such as digital firestorms. Digital firestorm is the regenerated term of traditional crisis that occurs when there is a sudden discharge of negative messages about a brand, person or an event concerning the related parties. Negative digital firestorms can damage the brand's identity, reputation, image, position and it can in fact drop profits, dragging companies to close down. Companies are looking out for new ways to increase their strength against negative digital firestorms before experiencing them due to the lightning speed of spread levels of firestorms. The objective of this research is to find out the company response strategies in accordance with Situational Crisis Communication Theory (SCCT) that Turkish companies used against firestorms and the changes in people's sentiments before and after the company responses using the digital platform Twitter as a data provider. Crisis is an occurrence that puts danger to brands' reputation and its future in public relations. Digital platforms such as Twitter, Facebook and blogs encourage people to express sentiments online. In this research, five different firestorms and six different companies have been analyzed and changes in sentiment levels before and after company response have been observed. Using rebuilding response strategy for preventable and value-based firestorms assisted companies to increase positive sentiments and decrease negative sentiments of people. The results of the researched proved that, small and new companies can shut down after having a firestorm and, also reacting fast and being transparent in response statements helped companies to lessen the damage. Testing SCCT for negative digital firestorms indicated that it is applicable for the usage when facing online crisis. Overall, all firestorms had a negative impact on some groups of people and results showed the importance of using response strategies to reduce unfavorable effects as a brand.