Pandemide COVID-19 stresi ve risk algısının tüketicilerin online satın alma niyeti üzerine bir araştırma
A research on the life style and values in terms of consumers decisions to buy a
- Tez No: 690804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünya Sağlık örgütü tarafından 2019 yılında küresel salgın olarak ilan edilen Covid-19 tüm dünyadaki insanları fiziksel olarak etkilemesinin dışında, psikolojik olarakta olumsuz etkileyen bir süreç olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Covid-19'un yarattığı korku, stres, panik vb. durumlar, tüketici davranışlarında değişikliklere neden olmaktadır. Bu araştırmanın amacı pandemi döneminde, tüketici satın alma davranışlarının ne yönde değiştiğinin belirlenmesi, Covid- 19 stresi ve risk algısının bu değişikliklerde ne oranda etkili olduğunun analiz edilmesidir.Bu amaçla Covid-19 Pandemi döneminde insanların yaşadıkları Covid-19 stresinin etkinliğini belirlemek için ''Covid-19 Stress Scales Ölçeği'', risk algılarını belirlemek için ''General Risk Aversion Scale Ölçeği'', tüketicilerin satın alma niyetlerini belirlemek için ''Satın Alma Kararı Ölçeği' kullanılmıştır. 18-65 yaş arasındaki tüketicilerde hedef kitle olarak belirlenmiştir. Analiz sonucunda, pandemi döneminde Covid- 19 'un her yaştan insanda genel olarak hastalık kapma, yakınlarını kaybetme, işini kaybetme, sevdiklerinden uzaklaşma gibi durumlar yaşadığı ya da yaşama ihtimallerinden dolayı stres ve korku yaşadığı, yaşanan belirsiz sürecin insanların risk algılarının artmasına neden olduğu görülmüştür. Bunun sonucunda da tüketicilerin online satın almaya doğru bir dönüşüm içinde olduğu, hatta satın aldıkları ürünlerde bile değişiklikler meydana geldiği belirlenmiştir. Pandemi döneminde yapılan birçok araştırmaya göre, tüketici davranışlarının bir kısmının normal sürece geri dönüldüğünde kalıcı olacağı öngörülse de, hangi davranışların devam edeceği kesin olarak Covid-19 pandemisi süreci sonrasında yapılacak araştırmaların verileri ve sonuçları doğrultusunda belli olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Declared as a global epidemic by the World Health Organization in 2019, Covid-19 has been and continues to be a process that affects people all over the world physically, as well as psychologically negatively. The fear, stress, panic, etc. created by Covid-19. situations cause changes in consumer behavior. The purpose of this research is to determine what the changing consumer purchasing behaviors are during the pandemic period, and to analyze how effective the covid stress and risk perception are in these changes. For this purpose,“Covid-19 Stress Scales”to determine the effectiveness of Covid-19 stress experienced by people during the Covid-19 Pandemic period,“General Risk Aversion Scale”to determine risk perceptions,“Purchase Decision”to determine consumers' purchasing intentions. scale" was used. Consumers between the ages of 18-65 were also determined as the target audience. As a result of the analysis, during the pandemic period, people of all ages experienced stress and fear due to the possibility of contracting the disease, losing their relatives, losing their job, being harmed financially or being away from their loved ones, or experiencing stress and fear. It has been seen that the process causes an increase in people's risk perceptions. As a result of all these, it has been seen that there is a transformation towards online purchasing in the purchasing behavior of consumers and even changes in the products they buy. Although it is predicted that some of the consumer behaviors will be permanent when the normal process is returned, according to many studies conducted during the pandemic period, which behaviors will continue will be determined in line with the data and results of the researches to be conducted after the Covid-19 pandemic process.