Maternal obezitenin gebelik, doğum ve yenidoğana etkisi
Effect of maternal obesity over pregnancy, childbirth and neonatal outcome
- Tez No: 690842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN SOĞUKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma kadının gebelikte fazla kilolu ya da obez olmasının gebelik, doğum ve yenidoğan üzerinde yarattığı etkilerin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Materyal – Metod: Bu araştırma prospektif gözlemsel tipte bir çalışmadır. Araştırmada veriler, Ekim 2013 ve Ağustos 2014 tarihleri arasında İzmir İli Kemalpaşa TSM'ye bağlı ASM'lere kayıtlı ve gebe olan 80 gebe ile yüz yüze görüşme yapılarak toplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen gebeler BKİ ≤ 27.2 kontrol ve BKİ ≥ 27.3 çalışma olarak iki grubu ayrılmıştır. Araştırmaya alınan gebelerin verileri Sosyo-Demografik Anket Formu, Doğurganlık Anket Formu, Gebelik ve Doğum İzlem Formu ve Gebe İzlem Formu ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinin bilgisayarda Statistical Package for Social Science (SPSS) 16.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümünde, yüzdelik dağılımlar, sayı ortalamaları, Ki-kare testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Obez ve normal kilolu grubunda yer alan gebelerin yaş grubu, eğitim durumu, çalışma durumu ve aile tipine göre dağılımında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamış ve her iki grubun homojen olduğu görülmüştür. Gebelerin obstetrik özelliklerinin karşılaştırılmasında gebelik sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Gebelik süresince aldıkları kilo dağılımının Mann Whitney U Test ile analiz edilmiş karşılaştırmasında normal kilolu ve obez grup arasında alınan kilo bakımından anlamlı fark bulunmamıştır. Gebelerin doğum haftaları, doğum şekli, travay süresi, vaginal doğum yapan gebelerin epidural ve indüksiyon uygulama açısından kontrol ve çalışma grupları arasında istatistiksel fark bulunmamıştır, her iki grubun homojen olduğu saptanmıştır. Normal kilolu ve obez grubu yenidoğanlarının doğum haftası, doğum ağırlığı ve boy uzunluğu puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır, ancak obez grubta gebelerin bebeklerinin ağırlık ortalamalarının 700 gr daha fazla olduğu saptanmıştır. Sonuç: Her iki gruptaki gebeler arasında gebelik süresince hipertansiyon ve gestasyonel diyabet açısından istatistiksel fark bulunmamıştır, ancak sezaryen oranının obez grupta daha fazla olduğu saptanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda; gebelikte fazla kilo ya da obezite varlığında da düzenli bir doğum öncesi izlem ve danışmanlığın maternal ve fetal sağlık üzerindeki etkisi özenle vurgulanmalı. Bu kapsamda doğum izlemleri sorumluluğu bulunan başta ebeler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına, gebelerin kilo kontrolü için sağlıklı yaşam birimi ve beslenme danışmanlığı desteği sağlamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim Educational intervention expiremental design was used to evaluate the effect of maternal obesity created on pregnancy, birth and newborn's health. Methods/Methods This prospective type of research was carried out at the Family Medicine clinic conected to Kemalpaşa Community Health Center, by interviewing face to face with the 80 registered and pregnant women. The data were collected between october 2013/August 2014. Pregnant women who was included in the study are divided into two groups as BKİ≤27.2 -obese group and BMI ≥27.3non obese group. Research data was collected using Socio-Demographic Questionnaire, Questionnaire of Fertility, Pregnancy and Birth follow-up Form and Pregnant Follow-up Form. In the data analysis percentage distributions, chi-square, Mann-Whitney U, test were used. Data is analyzed with the software Statistical Package for the Social Sciences 16.00 (SPSS). Results There was no significant difference between the study and control groups for mother's age, education status, employment status and family type (p˃0.05) and both groups were found to be homogenous was significant (0.02) (p0.05). İn obese pregnant women cesarean rates were found to be more frequent than non-obese woman. Based on the results obtained in this study; in the presence of excess weight or obesity in pregnancy, it should be emphasized that a regular follow-up for maternal and fetal health is eesential. İn this context; all health workers, especially midwives are recommended to provide nutrition counseling support and healthy life unit for pregnant women to control weight gain during pregnancy