Maternal obezitenin anne ve bebek üzerine etkilerinin incelenmesi
A review of the effects of maternal obesity on mother and child
- Tez No: 361494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜMSER DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
GÜNAYDIN, S. (2013). Maternal Obezitenin Anne ve Bebek Üzerine Etkilerinin İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ebelik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, İstanbul. Gebelik döneminde ki düzensiz kilo artışı veya azalmaları hem anne hem de bebek açısından önemli sonuçlara yol açabilir. Araştırma gebelikte alınan kiloların; gebelik komplikasyonları, doğum şekli ve neonatal sonuçlar üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla planlandı. Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Mart-Haziran 2012 tarihleri arasında, 400 lohusa ile yapılmış, tanımlayıcı, ilişki arayıcı nitelikte bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında Kadınların Sosyo-Demografik ve Obstetrik Özelliklerini içeren Soru Formu ve Gebelik, Doğum Eylemi Neonatal Komplikasyonlar ve Yenidoğana Ait Tanımlayıcı Bilgiler Formu kullanıldı. İstatistiksel değerlendirmede tek yönlü varyans analizi, Tukey çoklu karşılaştırma testi, ki-kare testi kullanıldı. Gebelikte kilo alımına göre lohusalar; 16kg alımı olarak gruplara ayrıldı. Gebelik alınan kilo ile eğitim durumu, gebelik sayısı, gebelik sırasında kontrole gitme sayısı, ödem sorunu yaşama durumu ilişkili bulundu. Gebelik öncesi BKİ ve gebelik komplikasyonu ile gebelikte alınan kilo miktarı arasında farklılık olmadığı görüldü. Gebelikte kilo alımına göre >16kg alımında doğum eylemi sırasında analjezik kullanımı ve ilerlemeyen eylem,
Özet (Çeviri)
Irregular weight gain or loss during pregnancy may lead to significant outcomes for both mother and child. This research was planned to determine the effects of weight gain on pregnancy complications, mode of delivery and neonatal outcomes. The study, of cross-sectional and descriptive design, was conducted at the Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, an institution of the Ministry of Health of the Republic of Turkey, over the period March-June 2012 with 400 puerperae. A questionnaire on the Sociodemographic and Obstetric Characteristics of the Women and a Descriptive Information Sheet on Pregnancy, Labor, Neonatal Complications and the Newborn were used in data collection. The one-way analysis of variance, the Tukey multiple comparison test and the chi-square test were employed in the statistical analysis. The puerperae were divided into groups according to their weight gain during pregnancy: 16kg. A correlation was found between the weight gained during pregnancy and the women's educational status, the number of pregnancies experienced, the frequency of antenatal check-ups, and the presence of edema. It was observed that there were no differences among the women between BMI before the pregnancy and pregnancy complications or between BMI before the pregnancy and weight gained during pregnancy. In terms of the weight gained during pregnancy, in the group gaining >16 kg, differences were seen among those that were administered analgesics and among those who experienced a non-progression of labor, whereas in the group with a weight gain of