Su sayaçları için akıllı test istasyonu tasarımı ve uygulaması
Intelligent test bench design and application for water meters
  1. Tez No: 690865
  2. Yazar: YUNUS BATMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yeryüzünün en önemli maddelerinden biri olan su, günlük yaşantımızın vazgeçilmezi, doğal kaynakların ise en önemlisidir. Tüm bitki ve hayvanlar hayatta kalabilmek için suya ihtiyaç duyar. Dünya nüfus artışına bağlı olarak suya olan talep her geçen gün artmakta, su kaynakları ise gittikçe azalmaktadır. Bu sebeple su kaynaklarındaki kullanımların ölçülmesi ve sınırlandırılması, su yönetiminin sağlanabilmesi için önemli unsurlar olarka öne çıkmıştır. Su kullanımının denetimi yaygın olarak su sayacı ile yapılmaktadır. Her ölçü aletine olduğu gibi, su sayacında da ölçme hatalarının belirli sınırlar ve standartlar içerisinde kalması istenir. Su sayacının doğruluğunu ispatlamak için referans bir ölçü aleti ile kalibrasyon yapılır ve ölçme hatası hesaplanır. Bu çalışmada, su sayaçlarının standartlara uygun bir şekilde üretildiğini denetleyen ve otomatik olarak kalibrasyon yapabilen bir akıllı su sayacı test istasyonu solidworks 3D çizim programı ile tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Su sarfiyatı yapmaksızın kapalı çevrim olarak tasarlanan test istasyonunda gerekli hassasiyeti sağlamak için üç farklı debi hattı oluşturulmuştur. Tüm boru tesisatı ve su tankları paslanmaz malzemeden özel olarak imal edilmiştir. Test istasyonunun bilgisayar tarafından kontrol edilebilmesi ve testleri otomatik olarak gerçekleştirebilmesi için visual studio ile özel dinamik bir arayüz hazırlanmıştır. İstasyonun gerçeği ile birebir aynı olması için her komponentin dinamik görüntüleri photoshop programında düzenlenmiştir. Test istasyonunda kullanılan tüm veri ve kayıtlar lokal bir xampp SQL serverda saklanmaktadır. Tamamı bu tez kapsamında tasarlanan ve gerçeklenen test istasyonunda kullanılan bilgisayar arayüzü; terazi ve debimetreler ile seri haberleşme, oransal vanalar, pompa, sıcaklık ve basınç sensörü ile analog haberleşme, lazer sensör ve diğer cihazlar için sayısal haberleşme sağlanmıştır. Bu tez çalışması sayesinde su sayaçlarının kalibrasyonunun daha hassas ve kısa zamanda yapılarak test sonuçlarının güvenilirliğinin ve kesinliğinin artması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Water, one of the most important substances of the earth, is indispensable in our daily life and the most important of natural resources. All plants and animals need water to survive. Depending on the world population increase, the demand for water is increasing day by day, and water resources are gradually decreasing. For this reason, measuring and limiting the use of water resources has emerged as important issue in ensuring water management., Control of water usage is commonly measure with a water meter. As with every measuring device, measurement errors in the water meter are required to remain within certain limits and standards. In order to prove the accuracy of the water meter, calibration is made with reference measuring device and the measurement error is calculate. In this study, an intelligent water meter test bench, which checks that the water meters are produced in accordance with the standards and can calibre automatically, was designed with solidworks 3D drawing software and implemented. Three different flow lines have been created in order to provide the required sensivity in the test bench, which is designed as a closed look without wasting water. All pipes and waters tanks are specially made of stainless material. A special dynamic interface, which designed with visual studio, has been prepared so that the test bench can be controlled by the computer and automatically perform the tests. The dynamic images of each component are arranged in the photoshop software in order to be exactly the same the test bench. All data and records used in the test bench are stored on a local xampp SQL server. The computer interface used in the test bench, all designed and implemented within the scope of this thesis; It provides serial communication with scales and flow meters, analog communication with proportional valves, pump, temperature and pressure sensor, digital communication for laser sensors and other devices. Thanks to this thesis work, the calibration of water meters was made more precisely and in a short time, increasing the reliability and precision of the test results.