Monetary policy effectiveness during pandemics
Pandemi döneminde para politikası etkinliği
  1. Tez No: 690893
  2. Yazar: GÜLSÜM ASENA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez, COVID-19 salgını sırasında farklı para politikası kurallarının etkinliğini karşılaştırmak için kalibre edilmiş bir New-Keynesyen model kullanır. Tezde para politikasının atalet derecesi açısından farklılık gösteren Taylor tipi para politikası kuralları kullanılmaktadır. Hem fiyat yapışkanlığının hem de para politikasındaki durgunluğun merkez bankasının zararını arttırdığı tespit edilmiştir. Önemli olan nokta ise bahsedilen iki sürtünmenin aynı anda uygulandığında etkilerinin artmasıdır. Merkez bankasının politika fonksiyonundaki çok yüksek politika faiz ataleti, merkez bankası faiz oranı yumuşatma teşvikine sahip olsa bile, kayıp fonksiyonunda çok önemli kayıplara yol açtığı da bulunmuştur. Dolayısıyla, pandemi durumunda olduğu gibi ekonomide ani sallantılar yaşandığı zaman, ekonomik koşullara aktif olarak yanıt vermenin daha da önemli hale geldiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis uses a calibrated New-Keynesian model to compare different monetary policy rules' effectiveness during in the context of the COVID-19 outbreak. It uses Taylor-type monetary policy rules which differ in degree of monetary policy inertia. It is found that both price stickiness and monetary policy sluggishness increase the loss of the monetary authority. The important point is that their effect is amplified when these two frictions are employed at once. We also find that a very high policy rate inertia in the central bank's policy function leads very significant losses in its loss function even if the central bank has the interest rate smoothing incentive. Hence, we conclude that when the economy experiences sudden turbulences like in the case of the pandemic, it gets even more important to actively respond to economic conditions.