AB'ye üyelik sürecinde Sırp dış politikasında AB-Rusya rekabetinin etkileri
The effects of EU-Russia rivalry on serbian foreign policy in the EU membership process
  1. Tez No: 690899
  2. Yazar: ELİF KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF EYLEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Sırbistan Cumhuriyeti, uluslararası dinamiklerin yeniden şekillendirilmesinde küçük devletlerin giderek artan rolünü, önemini ve savunmacı konumunu tartışmak için dikkat çeken bir örnek teşkil etmektedir. Parlamentodaki ilk demokratik seçimlerden günümüze değin Sırbistan'ın değişken ve geçici dış politika stratejilerine ve önceliklerine sahip olduğu görülmektedir. Risk algısındaki farklılıklar, iç politik dinamiklerdeki değişiklikler, uluslararası ilişkilerdeki belirsizlikler ve eylemlerinin ve kararlarının arkasındaki güdüler Sırbistan'da çeşitli ve karmaşık dış politika stratejilerinin takip edilmesine yol açmaktadır. Bu çalışmanın temelini oluşturan araştırma sorusu şu şekildedir: Küçük devlet statüsünde olan ve Avrupa Birliği (AB) ve Rusya gibi dış güçlerin etkisi altındaki Sırbistan'ın belli ve net bir dış politika stratejisi var mıdır? Bu bağlamda çalışmanın temel amacı iç politik dinamiklerin, tarihsel hafızanın, ulusal çıkarların, ulusal kimliğin ve boyutun küçük bir devletin dış politika inşa süreçlerine ne şekilde etki ettiğini ve hangi alanlarda devamlılığı ve değişimi beraberinde getirdiğini analiz etmektir. Sırbistan, uluslararası sistemden kaynaklanan potansiyel fırsatları ve kısıtlamaları dikkate alarak kendi rolünü ve itibarını güçlendirmeye ve uluslararası ilişkilerde bir aktör olarak varlığını hissettirmeye çalışmaktadır. Dolayısıyla çeşitli uluslararası kuruluşlardaki varlığı, riskten korunma stratejisi ve dört sütunlu dış politika doktrini sayesinde kısmen bağımsız eylemde bulunma ve belli ölçüde faaliyet gösterme fırsatına sahiptir. Belgrad'ın tüm siyasi ve diplomatik çabalarının arkasındaki itici güç: AB üyeliği yoluyla ekonomik kalkınmayı, modernleşmeyi, bölgesel istikrarı sağlamak ve askeri kapasitesini ve uluslararası statüsünü güçlendirmektir. Bu çalışma genel olarak Kosova sorununun, geleneksel müttefik Rusya ile yakın ilişkilerin, potansiyel Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO) üyeliğinin, devam eden AB'ye katılım sürecinin ve değişen uluslararası konjonktürün çağdaş Sırp dış politikasının şekillenmesindeki rolünü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Serbia represents a remarkable case for discussing the increasingly prominent role, importance and defensive position of small states in reshaping international dynamics. From the first democratic election in the parliament to this day, Serbia seems to have flexible and temporary foreign policy strategies and priorities. Differences in perception of risk, changing conditions in domestic political dynamics, uncertainties in international relations and motives behind its actions and decisions lead to pursuing several and complicated foreign policy strategies in Serbia. The basic research question of this study is: Does the Republic of Serbia, which is a small state and under the influence of foreign powers such as EU and Russia, have a certain and clear foreign policy strategy? Within this context the main purpose of this study is to analyze how domestic political dynamics, perceptions of leaders, historical memory, national interests, national identity and size affect the foreign policy-making processes of a small state and in which areas it brings continuity or change. Considering potential opportunities and restrictions arising from the international system, Serbia has been trying to enhance its own role and reputation and make its presence felt as an actor in international relations. Accordingly, it has opportunity to take partly independent action and engage in some degree of activity and thanks to presence within the various international organizations, hedging strategy and four-pillar foreign policy doctrine. Driving force behind all political and diplomatic efforts of Belgrade are achieving economic development, modernization, regional stability and strengthen its military capacity and international status through the EU membership. This study generally examines the effects of problem of Kosovo, close relations with Russia as a traditional ally, potential NATO membership, ongoing accession process to join the EU and changing international conjuncture in shaping contemporary Serbian foreign policy.