Örgütsel zekâ, örgütsel dayanıklılık kapasitesi ve firma performansı ilişkisi
The relationship between organizational intelligence, organizational resilience capacity and firm performance
  1. Tez No: 690898
  2. Yazar: DİLEK BALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Örgütsel zekâ ve örgütsel dayanıklılık kapasitesi, son zamanlarda farklı alanlardan birçok araştırmacı ve uygulayıcıyı cezbetmektedir. Farklı disiplin ve bakış açılarıyla ele alınan birçok çalışma nedeniyle, örgütsel zekâ ve örgütsel dayanıklılık kavramlarının yorumlanması, ilgili alan yazında çeşitlilik meydana getirmektedir. Bu çalışmada, örgütsel zekâ, örgütsel dayanıklılık kapasitesi ve firma performansı arasındaki ilişki ampirik olarak test edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, örgütsel zekânın örgütsel dayanıklılık kapasitesi ve firma performansıyla pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Buna ilaveten araştırma sonuçları örgütsel dayanıklılık kapasitesinin; örgütsel zekâ ve firma performansı arasındaki ilişkide tam aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymuştur. Ampirik kanıtlar, firma performansı üzerindeki olumlu etkisinden dolayı örgütsel dayanıklılık kapasitesi yoluyla örgütsel zekânın geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomena of organizational intelligence and organizational resilience capacity have recently attracted a number of researchers and practitioners from different research areas. The interpretation of the concepts of organizational intelligence and organizational resilience creates diversity in the related literature due to a variety of studies from different disciplines and perspectives. In this study, the relationship between organizational intelligence, organizational resilience capacity, and firm performance was empirically tested. The research findings indicated that organizational intelligence is positively related to organizational resilience capacity and firm performance. In addition, the study found out that organizational resilience capacity plays a full mediator role in the relationship between organizational intelligence and firm performance. Empirical evidence showed that organizational intelligence needs to be developed through organizational resilience capacity because of its positive impact on firm performance.