Hakkari yöresinde yetişen ve halk arasında en çok tüketilen bazı (doğal) bitkilerin antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant activities of some (natural) plants grown in hakkari region and most consumed by the public
  1. Tez No: 690946
  2. Yazar: NİHAT AKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalıĢmada Hakkari yöresinde yetiĢen ve halk arasında en çok tüketilen 0.5 mg/ml'nın içerikli bazı doğal bitkilerin metanol ekstraklarının, toplam fenolik bileĢen miktarı en yüksek deriĢim hıngedan (Ferula Pseudalliacea Rech.f) kökü için 155.6463±0.74566 μg bulunurken en düĢük deriĢim ise mendi(Chaerophyllum Macrospermum) kökünde 62.1825±0.28259 μg gallik aside eĢ değer olarak bulundu.1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH) radikal söndürme aktivitesi 50-500 μg/ml konsantrasyonlardaki en yüksek ve en düĢük değerleri sırasıyla hıngedan (Ferula Pseudalliacea Rech.f) kökü için 77.100± 0.143-91.402 ± 0.532 aralığında bulunurken; siyabo (Diplotaenia Turcica Pimenov) kökünde ise 72.122± 0.149 – 78.623 ± 0.553 aralığında bulundu. Metanol eksraktlarının süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi en yüksek ve en düĢük değerleri sırasıyla hıngedan (Ferula Pseudalliacea Rech.f) kökü için 14.6193±0.30675 U/ml olarak; kurat (Allium Scorodoprassum L. Subsp. Rotundum (L.) Stearn) yaprağı için 3.0562±0.06659 U/ml olarak; Katalaz (CAT) enzim aktivitesi için en yüksek ve en düĢük değerleri sırasıyla mendi (Chaerophyllum Macrospermum) kökü için 0.0903±0.00551 U/ml olarak; kurat (Allium Scorodoprassum L. Subsp. Rotundum (L.) Stearn) yaprağı için 0.0455±0.00391 U/ml olarak saptandı. Bir lipid peroksidasyon ürünü olan malondialdehit (MDA) düzeyi için en yüksek ve en düĢük değerleri sırasıyla mendi (Chaerophyllum Macrospermum) kökü için 4.8470±0.05874 μmol/L olarak bulunurken hıngedan kökü için ise (Ferula Pseudalliacea Rech.f) 2.4291±0.15445 μmol/L olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the methanol extracts of some natural plants grown in the Hakkari region and consumed the most among the people contained 0.5 mg/ml, the highest concentration of total phenolic component content was found to be 155.6463±0.74566 μg for roots of hingedan(Ferula Pseudalliacea Rech.f), while the lowest concentration was found roots of mendi (Chaerophyllum Macrospermum) 62.1825±0.28259 μg gallic acid equivalent.While the highest and lowest values of 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazil(DPPH) Radical Quenching Activity at concentrations of 50- 500 μg/ml were found in the range of 77.100± 0.143-91.402 ± 0.532 for roots of hingedan (Ferula Pseudalliacea Rech.f), respectively; Roots of siyabo (Diplotaenia Turcica Pimenov) was found in the range of 72.122± 0,149 – 78.623 ± 0.553. The highest and lowest values of superoxide dismutase (SOD) activity of methanol extracts were 14.6193±0.30675 U/ml for roots of hıngedan(Ferula Pseudalliacea Rech.f), respectively; 3.0562±0.06659 U/ml for leaves of kurat(Allium Scorodoprassum L. Subsp. Rotundum (L.) Stearn);The highest and lowest values for catalase (CAT) enzyme activity were 0.0903±0.00551 U/ml for roots of mendi(Chaerophyllum Macrospermum), respectively; It was determined as 0,0455±0,00391 U/ml for leaves of kurat(Allium Scorodoprassum L. Subsp. Rotundum (L.) Stearn).The highest and lowest values for malondialdehyde (MDA), a lipid peroxidation product, were found to be 4.8470±0.05874 μmol/L for roots of mendi (Chaerophyllum Macrospermum), respectively for roots of hingedan (Ferula Pseudalliacea Rech.f) it was determined as 2.4291±0.15445 μmol/L.