Farklı türde lif donatı kullanımının betonun mekanik davranışı üzerindeki etkisi
The usage of different types of fiber reinforcingin the mechanic behaviour of the concrete
  1. Tez No: 690945
  2. Yazar: FADİME ASYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Beton günümüzde en yaygın olarak kullanılan yapı malzemelerinin başında gelmektedir. Birçok sebeple tercih edilen beton yüksek dayanıma sahiptir ancak gevrek bir malzeme olması sebebiyle eğilme davranışı esnasında betonun enerji yutma kapasitesi ( tokluk) beklenen performansı sergilemez. Betonun bu olumsuz özelliğini ortadan kaldırmak için çeşitli katkı malzemeleri kullanılmaktadır; farklı türdeki lifler ve çelik hasır bunlardan bazılarıdır. Bu çalışmamızda eğilme davranışında, betonun maksimum yük taşıma değerini ve enerji yutma kapasitesini iyileştirmek için sık tercih edilen katkı malzemelerine alternatif olabilecek yeni bir malzemeyi gözlemledik. Yeni malzememiz olan burgu çeliğin, geometrisi bal peteğini şeklindedir ve farklı boyutlarda (60, 60C, 80, 120) seçilen bu malzeme ile sentetik lif, çelik lif, çelik hasır ve katkısız betonun performansları kıyaslanmıştır. Bu katkı malzemeleri kullanılarak hazırlanan 60x60x10cm boyutlarındaki numunelerin maksimum yük taşıma kapasitesini ve tokluk değerini belirlemek için 3 noktalı eğilme deneyi yapılmıştır. Araştırma konumuz olan burgu çelik malzemelerimizden içerisinde tek yönde donatı bulunan 60C'nin deney sonuçlarında enerji yutma kapasitesinin çok yüksek olduğu görülmüştür. Hasır çelik hem enerji yutma kapasitesi olarak hem maksimum yük taşıma kapasitesi olarak en iyi performansı göstermiştir, 60C burgu çelik malzememiz ise hasır çeliğe yakın değerler vermiştir ve sentetik lif, çelik lif ile kıyaslandığında maksimum yük taşıma kapasiteside oldukça iyidir. 60-80-120 burgu çelik malzemelerimiz, katkısız kontrol betonuna göre enerji yutma kapasitesi yüksek olsada performansı diğer katkı malzemelerine kıyasla oldukça düşüktür.
Özet (Çeviri)
Concrete is one of the leading construction materials used widely at present. Its having a lot of properties, it is mostly preferred for various reasons. But as it is a brittle material, during bending, the capacity of the the energy absorption of concrete does not give the full expected performance. In order to avoid this negative impact, many other methods, such as; different forms of fiber and steel mesh, are being used. In this research, we have observed a new material which can be alternative to the most preferred construction materials used to improve the carry load capacity value and energy absorption of concrete during bending. The performance of the new material we are presenting with the name Auger steel which has the geometry of a honeycomb and varied sizes of 60, 60C, 80 and 120, has been compared to chemical fiber, steel fiber , steel mesh and pure concrete. In order to clarify the maximum loading absorption capacity, a three-dimensional Bending experiment has been done by using samples made up of these construction materials with the dimensions of 60x60x10 cm which had been prepared in advance. Among the materials, the 60C with the donation at one direction has given the results of which are very close to those of steel mesh. In addition to that result, it has been the best in terms of its maximum loading capacity when it is compared with the chemical fiber and the steel fiber. Among the Auger steel materials, 60,80, and 120 have performed better in energy absorption capacity than the control concrete, yet they have given worse performance than the other construction materials. Thus, they are not sufficient enough for different construction projects.