Serum alfa feto protein değeri negatif hepatosellüler karsinomlu hastalar ile serum alfa feto protein değeri pozitif hepatosellüler karsinomlı hastaların manyetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Comparison and evaluation of magnetic resonance imaging imaging of patients with hepatocellular carcinoma with negative serum alpha feto protein value and patients with hepatocellular carcinoma with positive serum alpha feto protein value
  1. Tez No: 690959
  2. Yazar: FATMA DİDEM BAYAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik karaciğer parankim hastalığı ile ilişkili siroz HSK gelişimi için en önemli risk faktörüdür. Kılavuzlar HSK taraması için AFP ve görüntüleme yöntemlerini önermektedir. AFP yüksek veya düşük olmasının HSK fenotipindeki değişiklikler ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada AFP yüksek ve düşük hastalarda görüntüleme bulgularının farklı olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. Ocak 2015- Şubat 2021 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan 108 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların görüntüleri 2 radyolog tarafından değerlendirildi. Hastalar AFP değeri 20 IU/ml göre yüksek ve düşük olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların 51 (%47,2)'inde AFP düşük, 57 (%52,8)'sinde yüksekti. 54 (%50) hastada tek, 38 (%35,2)'inde çok, 16 (%14,8)'sında infiltratif HSK vardı.
Özet (Çeviri)
Cirrhosis associated with chronic liver parenchymal disease is the most important risk factor for the development of HCC. Guidelines recommend AFP and imaging modalities for HCC screening. High or low AFP levels were thought to be associated with changes in the HCC phenotype. In this study, we aimed to evaluate whether imaging findings are different in patients with high and low AFP levels. Between January 2015 and February 2021, 108 patients who met the study criteria were included in the study. The images were evaluated by 2 radiologists. Patients were divided into two groups as high and low AFP with the cut-off point of 20 IU/ml. AFP was low in 51 (47.2%) patients and high in 57 (52.8%) patients. There was a single lesion in 54 (50%) patients, multiple lesion in 38 (35.2%) and infiltrative HCC in 16 (14.8%) patients.