Guinea piglerde intratimpanik gentamisin ile oluşturulan vestibülotoksisite modeli üzerine intratimpanik N asetil sisteinin etkisi
Effect of intratympanic N acetyl cysteine onvestibulotoxicity model formed withintratympanic gentamicine in guinea pigs
- Tez No: 690971
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İç kulakta dengeyi sağlayan saçlı hücreler oldukça hassastır ve birçok dış etmenden etkilenir. Bunlara örnek olarak yaşlanma, genetik hastalıklar,birçok kemoteröpatikler verilebilir. Kemoteröpatikler içerinde yer alanlardan birtanesi de aminoglikozidlerdir. Aminoglikozidler içerisinde ise en çok vestibülotoksik etkisi olan Gentamisindir. 1 Aminoglikozidlerin iç kulaktaki bu etkisi geçici veya kalıcı olabilir. Gentamisin kalıcı etkisini hücre içerisinde reaktif oksijen molekülleri oluşturup hücre ölümüne sebebiyet vererek gösterir. Gentemisin toksisitesini en çok Tip 1 hücrelerde gösterir. 2 Literatürde aminoglikozidler ile oluşturulan vestibülotoksisite tedavisinde A vitamini, N Asetil Sistein, E vitamini üzerinde çalışılmaktadır. Ama hala etkin bir ajan bulunamamıştır. 3 Gentamisin ile vestibülotoksisite oluşturulmuş guinea piglerde N Asetil Sisteinin vestibüler sistem üzerine etkisini fonksiyonel, biyokimyasal ve histopatolojik olarak araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Deney Hayvanları Yerel Etik kurulundan onay alındı ve Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi hayvan laboratuvarında çalışma yürütüldü. (Tarih-Sayı 2019/34) Çalışmaya 16 Guinea Pig dahil edildi.(6-8haftalık 900-1200 gr ağırlığında). Vestibüler sistemin menstüral siklusun ve hormonların değişimlerinden etkilenmemesi adına erkek guinea pigler çalışmaya alındı. Denekler 21-23 santigrat derecede 12 saatlik gündüz ve gece siklusu olacak şekilde döngüde tutuldular. Guinea pigler Randomize olarak üç gruba ayrıldı.Herhangi bir müdahalede bulunulmayan grup 1.grup(kontrol grubu),İntratimpanik gentamisin(0.5 cc salin içersinde 4mg/kg gentamisin) 2.grup ve intratimpanik gentamisin+NAC(0.5 cc salin içersinde 4mg/kg gentamisin+150mg/kg NAC) 3.grup olarak ayrıldı.2.ve 3.gruba tek doz olmak üzere 1.gün it gentamisin uygulandı.3. gruba 1. 3. Ve 5.günler olmak üzere intratimpanik NAC uygulandı.Guine pig lerden 0.gün c-VEMP ölçmleri alındı.Aynı zamanda plazmada total antioksidan kapasite bakılmak üzere 2 cc kan alındı.Aynı işlem 10. Ve 30.gün tekrarlandı.30.günün sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek 3 grup arasındaki vestibüler hücrelerdeki silya kaybı,nekroz ve vakualizasyon gibi patolojik değişiklikler hematoksin eozin ve p53 ve bcl-2 ile boyanma immünhistokimyasal yöntemler kullanılarak ışık mikroskopu altında değerlendirilerek karşılaştırıldı.Aynı zamanda vestibüler dokudaki antioksidan- oksidan kapasite biyokimyasal analiz ile ölçülerek 3 grup arasında karşılaştırıldı. BULGULAR Kontrol grubunda c-VEMP ilk pozitif dalga 6-9.saniyeler arası ilk negatif dalga 9- 11.saniyeler arasında alındı. Gentamisin grubunda 10.günde c-VEMP latansında uzama görüldü. Gentamisin grubunda ilk pozitif dalga oluşum süresi 10.günde ortalama 13±1,87 sn ölçülmüşken,N-Asetil sistein+Gentamisin grubunda ise 9,40±0,55 sn olarak ölçülmüştür.bu fark anlamlı olarak bulunmuştur.(p:0,013) 30.gün bakıldığında Gentamisin grubunda c-VEMP cevapları hayvanların yüzde %50sinde alınamadı. N-Asetil sistein+gentamisin grubunda c-Vemp değerlerinde kısmi kayıp gözlendi. Antioksidan ve oksidan kapasiteye serumda baktığımızda NAC-gentamisin (17,40±3,78 10.gün;17,33±4,63 30.gün) ile gentamisin (12,77±2,34 7.gün;11,42±2,42 30.gün) grubunu karşılaştırdığımızda NAC-gentamisin grubunda 7. Ve 30.gün SOD değerleri anlamlı olarak daha yüksekti.(p:0,007 7.gün, p:0.014 30.gün)Oksidan stresde rol alan MDA 30.günde ve LOOH 7.günde genta grubunda en yüksekti.(MDA p:0,005 LOOH p:0,025) Doku da ise SOD ve GSH anlamlı olarak gentamisin grubunda düşük bulunurken oksidan stresde rol alan MDA ve LOOH değerleri en yüksekti(Kontrol grubunda ortalama SOD değeri 19,82±2,28 GSH ortalama 0,79±0,3 iken; Gentamisin grubunda SOD ortalama 12,13±3,22 GSH ortalama 0,67±0,44 NAC+Gentamisin grubunda SOD ortalama 17,91±3,16 GSH ortalama 0,78±0,34 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE Hair cells that provide balance in the inner ear are very sensitive and are affected by many external factors. Examples of these include aging, genetic diseases, many chemotheropatİc. Aminoglycosides are one of chemotheropatics. Among the aminoglycosides, Gentamicin has the most vestibulotoxic effect. This effect of aminoglycosides on the inner ear can be temporary or permanent. Gentamicin shows its permanent effect by creating reactive oxygen molecules in the cell, causing cell death. Gentamicin shows its toxic effect mostly in Type 1 cells. In the literature, studies have been studied on vitamin A, N Acetyl Cysteine, and vitamin E in the treatment of vestibulotoxicity induced by aminoglycosides. However, an effective agent has not been found yet. We aimed to investigate the effect of N Acetyl Cysteine on the vestibular system in guinea pigs with Gentamicin. MATERİALS AND METHODS Approval was obtained from Bezmi Alem Vakıf University Experimental Animals Local Ethics Committee and the study was carried out in the animal laboratory of Bezmi Alem Vakıf University. (Date-Number 2019/34) 16 Guinea Pigs were included in the study (weighing 900-1200 g for 6-8 weeks). Male guine pigs were included in the study in order to prevent the vestibular system from being affected by changes in the menstrual cycle and hormones. The subjects were kept in a cycle at 21-23 degrees Celsius for a 12 hour day and night cycle. Guinea pigs were randomly divided into three groups. 2nd group and intratympanic gentamicin + NAC (4mg / kg gentamicin in 0.5 cc saline + 150mg / kg NAC) were divided into 3rd group. It was administered to the 2nd and 3rd groups as a single dose on the 1st day. It NAC was applied to the group on the 1st, 3rd and 5th days. C-VEMP measurements were taken from the guinea pigs on the 0th day. At the same time, 2 cc of blood was taken to check the total antioxidant capacity in the plasma. The same procedure was repeated on the 10th and 30th days. At the end of the 30th day, animals were sacrificed and pathological changes such as loss of cilia in vestibular cells, necrosis and vacualization between the three groups were evaluated under a light microscope using hematoxin eosin and staining with p53 and bcl-2, and compared under the light microscope. At the same time, antioxidant-oxidant capacity biochemical analysis in vestibular tissue and compared between 3 groups. RESULTS In the control group, the first positive wave of c-VEMP was taken between the 6th and 9th seconds, the first negative wave was taken between the 9th and 11th seconds. The c-VEMP latency was prolonged at the 10th day in the gentamycin group. While the first positive wave formation time was measured as 13 ± 1.87 seconds on the 10th day in the gentamicin group, it was measured as 9.40 ± 0.55 seconds in the N- Acetyl cysteine + Gentamicin group, this difference was found to be significant (p: 0.013). On the 30th day, c-VEMP responses were not obtained in 50% of the animals in the Gentamicin group. A partial loss of c-Vemp values was observed in the N- Acetyl cysteine + gentamicin group. Antioxidant and oxidant capacity in serum, NAC-gentamicin (17.40 ± 3.78 7th day; 17.33 ± 4.63 30th day) and gentamicin (12.77 ± 2.34 10th day; 11.42 ± 2.42 30th day), the 7th and 30th day SOD values were significantly higher in the NAC- gentamicin group. (P: 0,007 7th day, p: 0.014 30th day) LOOH was the highest in the genta group on day 7. (MDA p: 0.005 LOOH p: 0.025) In tissue, SOD and GSH were significantly lower in the gentamicin group, while the MDA and LOOH values involved in oxidant stress were the highest (mean SOD value was 19.82 ± 2.28, mean GSH was 0.79 ± 0.3 in the control group; 12.13 ± 3.22 mean GSH 0.67 ± 0.44 NAC + mean SOD 17.91 ± 3.16 GSH mean 0.78 ± 0.34 in Gentamycin group The difference between gentamycin and genta + NAC group was significant (SOD p: 0.010 GSH p: 0.014) In histopathological evaluation, 4 animals in the Genta group had moderate atrophy and loss of vacualization cilia, while it was very severe in 1 animal.