Farklı genotipik yapıdaki Japon bıldırcınlarının bazı performans parametreleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of Japanese quails with different genotypic structures in terms of some performance criteria
  1. Tez No: 690994
  2. Yazar: İBRAHİM EKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLÜN ÇİÇEK RATHERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada genotipik yapı bakımından farklı olan bıldırcınların bazı performans değerleri araştırılmıştır. Bu araştırma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Kanatlı Hayvanlar Araştırma ve Uygulama Ünitesinde bulunan bıldırcın yetiştirme biriminde geçekleştirilmiştir. Çalışmada hayvan materyali olarak Japon bıldırcını (orijinal), Jumbo bıldırcın (sarı-kırçıllı) ve beyaz bıldırcın olmak üzere üç farklı genotipik yapıdaki bıldırcınlar kullanılmıştır. Çalışmada, üç muamele grubu ve her muamele grubunda ise üçer tekerrür yer almıştır. Her tekerrürde 20‟şer adet bıldırcın kullanılmıştır. Deneme tesadüf parselleri desenine göre dizayn edilmiştir. Deneme iki aşamalı olarak planlanmıştır. İlk aşamada 0-35 günler arasında erkek ve dişi tüm bıldırcınlarda canlı ağırlık değişimi, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı (FCR) verileri haftalık olarak kaydedilmiştir. 36. günden itibaren 84. güne kadar olan sürede ise bıldırcınlarda yumurta ağırlık ve verimleri haftalık olarak, yumurta iç-dış kalite verileri ise 6., 9. ve 12. haftalarda alınmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen verilerin analizinde SPSS istatistik paket programı kullanılmış olup gruplar arasındaki fark çoklu karşılaştırma testlerinden olan Tukey testine göre analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları; canlı ağırlıkların farklı genotipik yapıdaki bıldırcınlarda anlamlı bir farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some performance values of quails with different feather color were investigated. The study was carried out in the Research and Application Unit of the Department of Animal Science at Kahramanmaraş Sütçü İmam University. Three different genotypes of quails of three different colors, namely Japanese quail (original), Jumbo quail (yellow-gray) and white quail, were used as animal material in the study. In the study, there were three treatment groups and three replications in each treatment group. 20 quails were used for each repetition. In the trial, a completely randomized design was applied. The trial was planned in two stages. In the first stage, body weight change, feed consumption and feed conversion rate (FCR) data were recorded in all male and female quails between day 0 and 35. Between day 36 and 84, egg weight, egg yield, and interior and exterior egg quality criteria values were determined in week 6, 9 and 12. Data such as body weight changes, feed consumption, FCR were taken weekly in the study. In the period from 35th day to 84th day, egg weight and productivity of quails were taken on a weekly basis and egg inside-outside quality data were taken at 6th, 9th and 12th weeks in the second stage. The collected data were analyzed with SPSS statistical package. Differences between groups were examined with Tukey multiple comparison test. The results show that there are statistically significant differences in live weight between quails of different genotypes. Live weight was significantly lower in white quails compared with the other groups (p0.05).