Determination of nurse's knowledge about esophageal cancer and risk factors in Somali and Turkey
Hemşirelerin özafagus kanseri ve risk faktörlerine yönelik bilgi durumlarının belirlenmesi: Türkiye- Somali örneğı
- Tez No: 690995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY, DOÇ. DR. AYFER BAYINDIR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Özofagus kanseri dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Özofagus kanseri ile ilgili literatürde Somali ve Türkiye'de bir boşluk bulunmaktadır. Çalışma, Somali ve Türkiye'de hemşirelerin özofagus kanseri ve risk faktörlerine yönelik bilgilerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak yapıldı. Çalışma, Somali'de Mogadişu'daki Banadir Devlet Hastanesi'nde ve Türkiye'de Karabük Üniversitesi Araştırma ve Eğitim Hastanesi'nde 3 Şubat-28 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Veriler anket kullanılarak toplandı. Veriler, IBM SPSS 20 programı (SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) kullanılarak analiz edildi. Çalışmaya 146 Türk ve 147 Somalili hemşire olmak üzere toplam 293 hemşire dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Esophageal cancer remains an important public health problem worldwide. There is a gap in the literature about esophageal cancer in Somalia and Turkey. A descriptive cross sectional explanatory study was carried to evaluate the determination of nurse's knowledge about esophageal cancer and risk factors in Somali and Turkey. The study was carried out at Banadir Government Hospital in Mogadishu- Somalia and Karabuk University Research and Training Hospital in Karabük- Turkey from 3rd February to the 28th September 2020. Data were collected using the self-designed questionnaire. The data were analyzed by using the IBM SPSS 20 program (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). A total of 293 nurses (146 Turkish and 147 Somalian nurses) were included.