Determination of nurses' knowledge and attitudes about tuberculosis at hilla primary HEALTH care centers, İrak
Irak hılla birincil sağlık ocaklarında görülen hemşirelerin tüberküloz hakkında bilgi ve tutumlarının belirlenmesi
- Tez No: 788044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMEL KALAFAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Arka Plan: Tüberküloz, Özellikle gelişmekte olan ülkelerde Halk sağlığı için tehlike oluşturan bir sorundur. Hastalığın toplumdaki prevalansını azaltmak ve tüberküloz tedavi rejimini tamamlamak için tüberküloz hastalarının belirlenmesi çok önemlidir. Dolayısıyla Tüberküloz vakalarının saptanmasına ilişkin hemşire farkındalığının artması, bu hastalığın yayılmasını kontrol altına almak ve bu hastalığı yayma riskini azaltmak için büyük rol oynamaktadırr. Amaç: Araştırma, Irak'ın Hilla ilinde bulunan birinci basamak sağlık ocaklarında hemşirelerin tüberküloz konusundaki bilgi ve tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: enine kesit tasarımı kullanarak birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan 230 hemşire rastgele seçilmiştir. 01/05/2022'den 01/08/2022'ye kadar veri toplanmıştır. Çalışma, üç bölümden oluşan kişisel bir görüşmeye dayalı bir ankete dayanmıştır. ilki temel demografik verileri içermiştir, ikincisi hemşirelerin tüberküloz bilgisini kapsamaktadır, üçüncüsü ise hemşirelerin hastalığa karşı tutumlarını ele alıp Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS), versiyon 22'yi kullanarak veri toplamayı analiz etmiştir. Bulgular: Sonuçlar, 31 yaşından küçük kadınların %66,5'inin, erkeklerin %33,5'inin, daha fazla hemşire diplomalı, eğitim düzeyi %60,9 ve birinci basamak sağlık kuruluşlarında hizmet yılı 1-4 yıldır. Bilgiyle ilgili TB'nin yanıt verme oranı %37,0 gibi düşükken, tutumla ilgili TB'nin olumsuz yanıt verme oranı %26,5'tir. Sonuç: Örneklemdeki kadınların çoğunluğu 31 yaşın altındadır. Çalışma, hemşirelerin bilgisinin tüberküloz hastalığı hakkındaki bilgisinin tüm değişkenleri için kabul edilemez olduğunu, Hemşirelerin hastalığa karşı tutumu da zayıf olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Background: One issue that poses a danger to public health is tuberculosis, particularly in developing nations. It is crucial to identify TB patients in order to reduce the disease's prevalence in society and successfully complete the TB treatment regimen. Improved nurse awareness regarding the detection of TB cases is crucial to maintaining control over and reducing the risk of spreading this disease.Objective: The study aims to determination the knowledge and attitude of nursing about tuberculosis in primary health care centers at Hilla city, Iraq. Methodology: using a cross-sectional design. 230 nurses working in primary health care centers were randomly selected. data collection from 1/5/2022 to 1/8/2022. The study relied on a questionnaire based on a personal interview consisting of three sections: the first covered basic demographic data; the second covered nurses' knowledge of tuberculosis; and the third covered nurses' attitudes towards the disease and analyzed data collection using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS), version 22.Result: The results showed that 66.5% female, male 33.5%, age less than 31 years, more nurses with diploma certificates as educational level 60.9%, and years of service in primary health care centers are 1-4 years. Knowledge-related TB has a low response rate of 37.0%, whereas attitude-related TB has a negative response rate of 26.5%.Conclusion: The majority of the females in the sample were under the age of 31. The study revealed that the nurses' knowledge was unacceptable for all variables of the knowledge information about tuberculosis disease. The nurses' attitude towards the disease was also poor.