Gender and state in King Salman's Saudi Arabia: An analysis of neopatrimonialism
Kral Selman Dönemi Suudi Arabistan'da toplumsal cinsiyet ve devlet: Bir neopatrimonyalizm analizi
  1. Tez No: 691065
  2. Yazar: DİLRUBA TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLRİZ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, Kral Salman ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman döneminde devam eden reformlar özelinde, Suudi Arabistan'da toplumsal cinsiyet politikalarını incelemektedir. Tez, reform gündeminde propagandası yapılan uygulamalar ile Suudi Arabistan'da kadın haklarının gerçek statüsü arasındaki çelişkileri sorunsallaştırmaktadır. Kavramsal çerçeve olarak neopatrimonyalizmi benimseyen bu çalışma toplumsal cinsiyet reformu yoluyla kadın haklarının elde edilmesinin olasılığını ve reformun sınırlarını tartışmak amacıyla Suudi Arabistan'ın tarihsel ve güncel toplumsal cinsiyet politikalarını analiz etmektedir. Tezin amacı siyasal rejim-toplumsal cinsiyet ilişkisi üzerinden siyasi rejim tiplerinin kadın hakları ve kadınların güçlendirilmesi üzerindeki etkisini tartışmaktır. Bu bağlamda tez, Suudi Arabistan'ı neopatrimonyal rejim olarak sınıflandırmakta ve devletin gelenek ve modernleşme süreçleri ile angaje olmasının kadın meselesine karşı politikalarını ve tutumlarını etkilediğini iddia etmektedir. Tez Suudi Arabistan'da devlet inşası, rantiye devlet, modernleşme ve küreselleşme süreçleri, 11 Eylül sonrası küresel terörizme karşı savaş ile Kral Selman dönemindeki sosyal ve politik reformları detaylı inceleyerek, Suudi Arabistan'ın kadın haklarını ve güçlenmesini devletin otoritesini sürdürmek ve güçlendirmek için kullandığını öne sürmektedir. Bu tez ayrıca tüm bu süreçler içerisinde kadınların nerede olduğunu sormaktadır ve kadın hakları aktivizminin ve kullandığı stratejilerin devletin reform söylemini ve politikalarını etkilediğini iddia etmektedir. Fakat Suudi Arabistan devletin dayandığı kişisel ve ailesel otoriteyi korumak için kadın hakları aktivizmini güvenlikleştirip, zor aygıtları kullanarak bastırmaya ve susturmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the politics of gender in Saudi Arabia with a special attention to current reform agenda under King Salman's and Crown Prince Mohammed bin Salman's rule. It problematizes the controversies within the current reform agenda regarding the actual status of women's rights and the state's declared steps. The thesis adopts neopatrimonialism as a conceptual framework and investigates both historical and contemporary gender politics of Saudi Arabia in order to discuss the scope of reforms and the possibility of their success. The thesis aims to show that regime type of the state effects the scope and achievements of women's rights and empowerment. In this vein, it classifies Saudi Arabia as a neopatrimonial regime and argues that engagement of the state with traditions and modernization shaped its attitudes and policies vis-à-vis women's issues. In order to tackle how neopatrimonialism shapes gender politics in Saudi Arabia, this study offers an in-depth discussion of the impact of state formation, rentier economy, process of modernization, globalization, geopolitics of global war on terrorism after 9/11, and the current social and political reforms on gender under King Salman's rule. It proposes that Saudi Arabia subordinates women's rights and empowerment into sustaining and securing the neopatrimonial authority of the state. This thesis also asks, 'where are women?' in these processes and proposes that women's agency also influences the reform discourse and policies. Yet, Saudi Arabia despite its current emphasis on gender reform securitizes women's activism and uses coercive apparatus of the state in order to oppress and silence women's voices so as to sustain its personal and familial authority.