Shakespeare'in Venedik Taciri ve Kral Lear oyunlarındaki ana karakterlerin liderlik tiplerinin incelenmesi
Examination of the leadership types of the main characters in Shakespeare's The Merchant of Venice and King Lear
  1. Tez No: 738435
  2. Yazar: BURCU OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada; Shakespeare'in Venedik Taciri ve Kral Lear oyunlarındaki ana karakterlerin davranış ve düşünceleri üzerinden bazı liderlik tiplerinin özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda; çalışma nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemi seçilerek içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırma verileri, liderlik alanyazın taraması kapsamında kontrol listesi ile elde edilmiştir. Araştırmanın özünü karakterlerin bakış açıları ve psikolojik durumlarına dair değerlendirmelerin liderlik tipleri ile ilişkilendirilmesi oluşturmaktadır. Çalışmada ana karakterlerin kişisel özelliklerinin yanı sıra din, ırk, cinsiyet ve milliyetlerine de vurgu yapılarak tüm bunların olayların akışı ve diğer karakterler üzerindeki etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak karakterler çok yönlü yapıları ışığında analiz edilip birbirleriyle olan etkileşimleri liderlik alt başlıkları altında değerlendirilmiştir. Buna göre karakterlerin davranış ve düşünceleri göz önüne alındığında liderlik tipleriyle ilgili şu sonuçlara ulaşılmıştır: Venedik Taciri oyununda Shylock; otoriter, Antonio; Shylock ile olan etkileşimi kapsamında otoriter Bassanio ile olan etkileşiminde ise hizmetkâr, Bassanio; dönüşümcü, Portia'nın babası ise otoriter lider olarak yer alır. Kral Lear oyununda Lear; otoriter ve duygusal, Goneril ve Regan; otoriter, Cordelia ve Kent; hizmetkâr, Edmund; dönüşümcü ve karizmatik lider olarak anılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the characteristics of some leadership types have been aimed to determine through the behavior and thoughts of the main characters in Shakespeare's the Merchant of Venice and King Lear. Accordingly, the study was examined with content analysis, by choosing the document review method from qualitative research methods. Data were obtained through the control list within the scope of the literature review of the leadership field. The core of the study consists of assessments based on the characters' perspectives and psychological states associating with leadership types. Emphasizing the personal characteristics of the main characters as well as their religion, race, gender and nationality it was tried to be determined the effects of all these on the flow of the events and the other characters in the study. As a result, the characters have been analyzed in the light of their versatility and their interactions with each other have been evaluated under leadership subheadings. Accordingly, the following conclusions were reached about their leadership types considering the behavior and thoughts of the characters: Shylock; authoritarian, Antonio; authoritarian in his interaction with Shylock, and servant in his interaction with Bassanio, Bassanio; transformational, Portia's father is the authoritarian leader in the Merchant of Venice. Lear; authoritarian and emotional, Goneril and Regan; authoritarian, Cordelia and Kent; servant and Edmund is known as a transformational and charismatic leader in King Lear.