Deniz lojistik firmalarında sosyal medya kullanımının firma faaliyetleri ile olan ilişkisi
The relationship of social media use in marine logistics companies with company activities
  1. Tez No: 691088
  2. Yazar: ALPER KAAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, İşletme, Marine Science, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sosyal medya, bugün hayatımızın her alanına girmiş durumdadır. Bu durumdan iş dünyası da nasibini almıştır. Firmalar marka bilinirliğini artırmak, müşterileriyle iletişimlerini güçlendirmek ve göz önünde olmak gibi çeşitli sebeplerden dolayı sosyal medyayı iş süreçlerine dahil etmiştir. Bu durum bazı sektörler için oldukça sık rastlanan bir durum iken lojistik sektöründe diğer sektörlere göre daha seyrek durumdadır. Lojistik firmalarının bu alana yönelmemesinin olası sebeplerinin incelendiği ve sosyal medyayı aktif kullananlarının firma faaliyetleri ile arasındaki ilişkinin varlığının tespit edilmesi amaçlanan bu çalışma ile literatüre bu alanda önemli katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Super Decisions paket programı ile çok kriterli karar verme yöntemlerinden olan Analitik Hiyerarşi Sürecine uygun olarak bir model oluşturulup araştırma kapsamındaki firmaların arasında puanlamaya giderek sosyal medya aktiflik durumları ölçülmüştür. Çıkan sonuçların ciro ve hizmet ihracatı değerleri ile arasındaki ilişkinin varlığı korelasyon analizi ile kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media has entered every aspect of our lives today. The business life has also had its share from this situation. Companies have included social media in their business processes for various reasons such as increasing brand awareness, strengthening their communication with their customers and being considered. While this situation is quite common for some sectors, it is less common in the logistics sector compared to other ones. This study will make a significant contribution to the literature in this field, which aims to examine the possible reasons why logistics companies do not turn to this area and to determine the relationship between the active users of social media and the firm performance. With the Super Decisions package program, a model was created in accordance with the Analytical Hierarchy Process, which is one of the multi-criteria decision-making methods, and the social media activity status was measured by scoring among the companies within the scope of the research. The relationship between the results and the turnover and service export values was checked by correlation analysis.