Nanoparçacık katkısının kauçuk nanokompozitlerden imal edilen sızdırmazlık ürünleri özelliklerine etkileri
Effects of nanoparticle incorporation on the properties of sealing products made of rubber nanocomposites
  1. Tez No: 691116
  2. Yazar: YONCAGÜL ÇELİK EREZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Gelişen teknoloji ile beraber adından çokça söz ettiren kompozit malzeme çalışmaları, özellikle nanobilim ve nano teknoloji alanlarında yürütülen nano partiküller içeren elastomer kompozitler üzerinde önemli araştırmalara neden olmuştur. Bu çalışma, reometre testleri ASTM D5289, sertlik ölçümleri ASTM D2240 ve ASTM D412 standartlarında yer alan mekanik testleri gerçekleştirerek çeşitli nanoparçacıklarla takviye edilen kauçuk (NBR) kompozit malzemenin takviye çeşit ve oran artışının NBR malzemenin dayanımı üzerindeki etkisini kanıtlamayı amaçlamaktadır. Testlerden elde edilen veriler sonlu eleman analiz yazılımına aktarılarak sızdırmazlık elemanları üzerindeki dayanım, sürtünme, vb. etkileri incelenecektir. Mekanik testler malzemenin dayanımı ve sürtünme kuvveti üzerindeki gelişmeyi gösterirken, yapılan sonlu eleman analizleri malzemenin kullanıldığı sızdırmazlık ürünün mekanik dayanım özelliklerindeki iyileştirmeyi gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The composite material studies, which have gained a lot of name with the developing technology, have led to important researches especially on elastomer composites containing nanoparticles carried out in the fields of nanoscience and nanotechnology. This study aims to prove the effect of reinforcement type and ratio increase of reinforced rubber (NBR) composite material with various nanoparticles on the strength of NBR material by performing mechanical tests in rheometer tests ASTM D5289, hardness measurements ASTM D2240 and ASTM D412 standards. The data obtained from the tests are transferred to the finite element analysis software for resistance, friction, etc. on the sealing elements. effects will be examined. While mechanical tests show the improvement on the strength and friction force of the material, the finite element analysis conducted will show the improvement in the mechanical strength properties of the sealing product used.