Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara bilgi talep etmeye yönelik soru sorma becerilerinin öğretiminde replikli öğretimin etkisi
The effectiveness of script fading procedure on teaching question asking skills to demand information to children with autism spectrum disorder
- Tez No: 691238
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇIĞIL AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada OSB olan çocuklara bilgi talep etmeye yönelik soru sorma (“…… nerede?”) becerilerinin kazandırılmasında replikli öğretim yöntemi ile yapılan öğretimin etkili olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmada OSB olan çocukların kazandıkları bilgi talep etmeye yönelik soru sorma (“…… nerede?”) becerilerini uygulamanın sona ermesinden 2, 3 ve 4 hafta sonra da sürdürüp sürdürmedikleri ve farklı ortam ve materyallere genelleyip genellemedikleri belirlenmiştir. Tüm bunların yanı sıra, araştırmada sosyal geçerliğin belirlenmesi amacı ile katılımcıların ebeveynlerinin araştırmaya yönelik görüşleri de toplanmıştır. OSB olan ve yaşları 5 yaş 7 ay ile 10 yaş 6 ay arasında değişen üç erkek çocuk katılımcı ile yürütülen araştırmada tek denekli deneysel desenlerden katılımcılar arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre replikli öğretim yöntemi katılımcıların bilgi talep etmeye yönelik soru sorma (“…… nerede?”) becerisini edinmelerinde etkilidir. Ayrıca katılımcıların replikli öğretim ile edindikleri bilgi talep etmeye yönelik soru sorma becerisini uygulama sona erdikten 2, 3 ve 4 hafta sonra da korudukları belirlenmiştir. Kazanılan soru sorma becerileri ise farklı ortam ve materyallere genellenmiştir. Bununla beraber katılımcıların ebeveynlerinin araştırmaya ilişkin görüşleri oldukça olumludur.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of teaching of questioning asking skills (“Where is……?”) to demand information by using script fading procedure to children with ASD was examined in this current study. In addition, it was examined whether children with ASD maintained their questioning asking skills (“Where is……?”) to demand information 2, 3 and 4 weeks after the end of the study and whether they generalized to different settings and materials. The study was conducted with three male participants with autism spectrum disorder between the ages of 5 and 10 years. The multiple probe with probe trials design across participants models, was used in current study. In order to determine the social validity of the research, the opinions of the parents of the participant children were collected. The findings of this study demonstrated that script fading procedure is effective on teaching of questioning asking skills (“Where is……?”) to demand information to children with ASD. In addition, the participants maintained questioning asking skills (“Where is……?”) to demand information 2, 3 and 4 weeks after and they generalized the target behaviors to different settings and materials. Findings of social validity show that the parents of the participants have quite positive opinions about the study.