Measuring the impact of radical right on policy making: German case
Radikal sağın politika oluşturma üzerindeki etkisini ölçmek: Almanya örneği
  1. Tez No: 691267
  2. Yazar: DEMET YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞEVKET OVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Son yıllarda Avrupa'da birçok farklı radikal sağ parti önemli seçim başarısı elde etti. Bu çalışma, bu partilerin ana akım partilerin politika gündemlerini nasıl etkilediğini araştırmıştır. Karşılaştırmalı Manifesto Projesi verileri kullanılarak, radikal sağ partilerinin etkisi merkez sağın bu partilerin seçim başarısına gösterdiği tepki açısından analiz edilmiştir. Downs'un (1957) uzamsal teorisi, rakiplerinin seçim başarısının bir sonucu olarak, merkez sağ partilerin ideolojik konumlarını sağa kaydırıp radikalleştiğini öngörürken, Meguid'in (2008) niş parti rekabet modeli, merkez sağın, rakiplerinin en çok vurguladıkları konulardaki söylemlerini artırarak bunları politize ettiğini iddia eder. Bu çalışmada Almanya için Alternatif Partisi örnek olay olarak seçilerek, Almanya'daki merkez sağ Hristiyan Demokrat Birliği'nin 2013 ve 2017 yıllarındaki parti manifestolarındaki göçmenlik ve entegrasyon hakkında olan kısımları karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, Hristiyan Demokrat Birliği'nin genel ideolojisini sağa kaydırdığını ve akomodasyon stratejisini kullanarak göç konusunda radikalleştiğini göstermiştir. Ancak, entegrasyonla ilgili konularda muhalif stratejiyi kullanarak pozisyonunu tam tersi yöne sola kaydırmıştır. Öte yandan, her iki konu hakkında da söylemlerini artırarak bunları politize etmiştir. Bu bulgular, Downs'un uzamsal teorisinin hala geçerli olduğunu ancak revize edilmesi gerektiğini göstermektedir. Oy kaygıları, partilerin akomodasyon stratejisini uygulayarak ideolojilerini değiştirmelerine neden olsa da, bu durum tüm spesifik konular için geçerli olmayabilir. Öte yandan,çalışmadaki örnek olay Meguid'in konuların politize edilme hipotezini tam olarak desteklemektedir. Oy kaygıları, partileri rakiplerinin en çok vurguladıkları konuları politize etmeye itmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, many different radical right parties in Europe achieved significant electoral success. This study investigates how these parties affect policy agendas of mainstream parties. To answer this question, we analyzed the impact in terms of the reaction of center right to the electoral success of RRPs using the Comparative Manifesto Project data. As a result of the election success of their rivals, Downs' (1957) spatial theory predicts that center right parties shift their position towards right, while Meguid's (2008) niche party competition model asserts that center right politicizes their rivals' issues by increasing the issue saliency. Selecting Alternative für Deutschland, in Germany as our case, we compared the CDU/CSU's party manifestos of 2013 and 2017 on the issues of immigration and integration. The results showed that, the CDU/CSU shifted its overall ideology towards right and became radicalized in immigration using accomodative strategy. Yet, it shifted its position toward left in integration related issues using adversarial stretagy. In terms of the issue saliency, The CDU/CSU politicized both issues by increasing their saliency. These findings demonstrate that Downs's spatial theory is still valid but needs to be modified. Although seeking votes causes parties to change their ideology by implementing the accommodation strategy, this may not be the case for each specific issue. On the other hand, our case fully supports Meguid's issue saliency hypothesis. Vote concerns push parties to politicize their rival's issues.