The mediating role of schema therapy mode model in the relationship between intolerance of uncertainty and generalized anxiety disorder symptoms
Belirsizliğe tahammülsüzlük ve yaygın anksiyete bozukluğu semptomları arasındaki ilişkide şema terapi mod modelinin aracı rolü
- Tez No: 691268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN MERAL ÖGÜTCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, Belirsizliğe Tahammülsüzlük (BT) ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu Semptomları (YABS) arasındaki ilişkide Şema Modları ve Şema Ebeveynlik Faktörlerinin aracı rollerini incelemektir. Veriler 18-65 yaşları arasındaki 380 katılımcıdan toplanmıştır. Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ölçeği (YAB-7), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği Kısa Formu (BTÖ-12), Young Ebeveynlik Ölçeği (YEBÖ) ve Kısa Şema Mod Envanteri (ŞME) bu araştırmada veri toplamak için kullanılmıştır. Sonuçlar, Sağlıklı Yetişkin Modu ve Mutlu Çocuk Modu dışındaki tüm Şema Modları ve Şema Ebeveynlik Faktörlerinin Yaygın Anksiyete Bozukluğu Semptomları ile anlamlı ölçüde pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Ebeveynler BT ve YABS'ın yüksek olduğu gruplarla karşılaştırıldığında Aşırı Korumacı Kaygılı Anne puanları Aşırı Korumacı Kaygılı Baba puanlarından anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Şema Modları ve Şema Ebeveynlik Faktörlerinin aracılığını test etmek için Paralel Çoklu Aracılık Analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Yaygın Anksiyete Bozukluğu Semptomları ile Belirsizliğe Tahammülsüzlük arasındaki ilişkiye baba için Koşullu/Başarıya Odaklı ve Aşırı Koruyucu/Kaygılı faktörler, anne için Aşırı İzin Veren/Sınırsız ve Koşullu/Başarıya Odaklı faktörler aracılık etmiştir. Şema Modlarında, Öfkeli Çocuk Modu, İncinmiş Çocuk Modu, Kopuk Korungan Mod, Talepkar Ebeveyn Modu, Cezalandırıcı Ebeveyn Modu ve Mutlu Çocuk Modu aracılık etmiştir. Çalışmanın bulguları literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the mediating roles of Schema Modes and Schema Parenting Factors in the relationship between Intolerance of Uncertainty (IU) and Generalized Anxiety Disorder Symptoms (GADS). The data was collected from 380 individuals ranging in age from 18 to 65. The Generalized Anxiety Disorder Scale (GAD-7), Intolerance of Uncertainty Scale Short Form (IUS-12), Young Parenting Inventory (YPI) and Short Schema Mode Inventory (SMI) were used to collect data in this research. The results showed that all of the Schema Parenting Factors and Schema Modes except Healthy Adult Mode and Happy Child Mode were significantly positively correlated with Generalized Anxiety Disorder Symptoms. When the parents were compared to high groups of IU and GADS, Overprotective Anxious Mother scores were found to be significantly higher than Overprotective Anxious Father scores. Parallel Multiple Mediation Analyses were conducted to test the mediation of Schema Modes and Schema Parenting Factors. According to the results, the relationship between IU and GADS was mediated by Overpermissive/Boundless and Conditional/Achievement Focused for the mother and Overprotective/Anxious and Conditional/Achievement Focused for the father. In Schema Modes, Enraged Child Mode, Vulnerable Child Mode, Detached Protector Mode, Demanding Parent Mode, Punitive Parent Mode and Happy Child Mode mediate the relationship between IU and GADS. The findings of the study are discussed within the framework of the literature.