Medikal malzeme tedarik sektöründe çalışanların motivasyonuna etki eden psikolojik ve çevresel faktörlerin incelenmesi
Examination of psychological and environmental factors affecting the motivation of employees in medical product supply industry
- Tez No: 691302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Motivasyon konusu taşıdığı önemden dolayı davranış bilimleri, insan kaynakları yönetimi, sağlık yönetimi gibi alanlarda üzerinde çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Motivasyon çalışmaları birçok sektörde ve bilimsel çalışmalarda yer almaktadır. Hizmet kalitesini ya da başarıyı artıracak düzenleyici faktörlerin hayata geçirilmesinde çalışanın motivasyonun önemli bir payı vardır. Medikal tedarik sektörü çalışanlarının yoğun iş hayatı içinde sürekli motivasyonlarının yüksek olması beklenmekte ve bunu artırmanın yolları aranmaktadır. Medikal tedarik sektörü, sağlık alanını direkt ya da dolaylı olarak etkileyebilmektedir. Medikal tedarik sektörünün birleşme noktası olan ve sektörde çalışanların eğitimi, sertifikasyonu ve bu prosedürlerin gerçekleştirilmesi Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF), Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ve Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle bu kuruluşlara bağlı üye kişiler araştırma için hedef kitle olarak belirlendi ve araştırmanın evreni bu şekilde oluşturuldu. Araştırmanın örneklemi ve gücü, evrendeki sayıya bağlı olarak hesaplandı ve 382 katılımcıya ulaşıldı. Çalışmada, medikal tedarik sektöründe çalışanların motivasyonunda psikolojik ve çevresel faktörlerin etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışanların, demografik bilgileri, psikolojik durumları ve çevresel faktörleri arasında güçlü bir ilişki olduğu tahmin edilmekte ve motivasyonlarını etkilediği düşünülmektedir. Genel toplam motivasyon skoru ölçeğinin gelir dağılımına göre değişimi incelendiğinde; gelir dağılımına göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmektedir. Ancak, genel toplam motivasyon skoru ölçeğinin katılımcıların cinsiyet dağılımı, medeni durum dağılımı, çocuk sayıları dağılımı ve eğitim durumu dağılımına göre değişimi incelendiğinde anlamlı farklılık göstermediği görülmektedir. Motivasyon ölçeği ile Beck anksiyete ölçeği arasında negatif yönde orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmış ve motivasyon ölçümü yapılırken Beck anksiyete ölçeğinin destekleyici ve birlikte kullanılabilir olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Motivation, because of its crucial importance, has been the topic of pysciology, sociology, health management and human resources. Enhancement of the motivation by regulatory elements are essential to improve service quality and success in workplace. Employees in medical supply sector are generally exposed to heavy working conditions, where strong motivation is expected to be possessed skill for the employees. Medical supply sector pose direct or indirect effect on health services. Trainings of the employees in medical supply sector are provided by FEDERATION OF ALL MEDICAL EQUIPMENT PRODUCERS AND SUPPLIER ASSOCIATIONS (TÜMDEF), Turkish Medicines and Medical Devices Agency (TİTCK) and HEALTH INDUSTRY EMPLOYERS' ASSOCIATION OF TURKEY (SEİS), which organizations gather all the employees in the field. Therefore, employees from these organizations were included into the study to enhance the quality of work, for which 382 participants joined the work. In the study, environmental and psychological factors on the motivation of the employees in medical supply chain were studies. According to the findings, there is a strong relation with demographic, psychological states and environmental factors for the employees. Examination of general total motivation score scale in relation to income distribution revealed a meaningful difference was obtained, while that did not show any relation with gender, marital status, number of children and educational background. Statistically a negative meaningful medium level relation was obtained between Beck anxiety scale and motivation scale, which reveals that Beck anxiety scale can be utilized as a supportive method in this type of studies.