Çocuklarda kekemelik şiddeti ile kekemeliğin hayata etkisinin ebeveyn görüşüne dayalı incelenmesi
Investigation of the severity of stuttering in children and the effect of stuttering on life based on parental opinions
- Tez No: 908362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Dilbilim, Language and Speech Therapy, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada ebeveynlerin, kekemeliğin çocuklarının hayatlarına ve kendi hayatlarına etkisine dair görüşleri ve kekemeliğin ebeveyn üzerindeki etkisi ile kekemelik şiddeti arasındaki ilişki incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezine (OMÜKOM) başvuran danışanlar dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri Ebeveyn Kekemelik Görüşü Anketi ve Kekemelik Şiddet Değerlendirme Aracı (KEŞİDA-4) ile toplanmıştır. Anne ve baba ile birlikte kişisel bilgi formu doldurulmuştur. Anket toplam 16 sorudan oluşmaktadır. Anket 2 ana bölümden oluşmaktadır. 12 soru (çocuklarla ilgili) ebeveynlere kekemeliğin çocukları üzerindeki etkisine, 4 soru ise ebeveynlerin kendi çocukları ile ilişkisine yönelik sorulardan oluşmaktadır. Anketteki sorunlara Evet ya da Hayır şeklinde cevap verilmesi beklenmektedir. KEŞİDA-4 ile ise kekemelik sıklığı hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz IBM SPSS V23 kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, parametrelere ve dağılımlara bağlı olarak ortalama ve standart sapma veya medyan ve minimum/maksimum değerler veya yüzdeler olarak sunulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre kekemelik şiddetindeki artış anne ve babanın kekemeliği daha olumsuz baktığını, kekemelikten çocuklarının ve kendilerinin daha çok etkilendiği sonucu çıkarılmıştır. Anneler ve babalar en çok“Kekemelik sizi hiç duygusal olarak etkiledi mi?”maddesine katılmıştır. Anneler ve babalar en çok“Çocuğunuzun kekemeliği, çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi, iletişimdeki kopukluktan etkilenebileceği kadar etkiledi mi”maddesine katılmamıştır. Kekemelik şiddetindeki artış ile birlikte ebeveynlerin tepkileri, bakış açıları değişmektedir. Çalışma incelendiğinde annelerin ve babaların yanıtlarında tutarlılık bulunmuştur. Bu durum, anne ve babaların kekemeliğe bakış açıları, etkileri ve gözlemlerinin benzer olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine parental views on the impact of stuttering on their children's lives and their own lives, and the relationship between the impact of stuttering on parents and the severity of stuttering. The clients who applied to Ondokuz Mayıs University's Language and Speech Disorders Education, Application, and Research Center (OMÜKOM) were included in the research. The data of the study were collected through the Parental Stuttering Opinion Questionnaire and Stuttering Severity Instrument-4. A personal information form was filled out by the mother and father, as well. The survey consisted of 16 questions in total. The survey consisted of 2 main parts. 12 questions (related to children) inquired parents about the impact of stuttering on their children, and 4 questions inquired about parents' relationship with their own children. The responses to the questions in the survey were expected to be Yes or No. Stuttering frequency was calculated with Stuttering Severity Instrument-4. Statistical analysis was performed using IBM SPSS V23. Descriptive statistics were presented as mean and standard deviation or median and minimum/maximum values or percentages, depending on the parameters and distributions. According to the results, it was concluded that as the severity of stuttering increased, parents viewed stuttering more negatively, and their children and themselves were more affected by stuttering. Mothers and fathers mostly agreed with the question entitled“Has stuttering ever affected you emotionally?”in the study. Mothers and fathers mostly disagreed with the questions.“Has your child's stuttering affected your relationship with your child to the extent that it could be affected by the break in communication?”. With the increase in the severity of stuttering, parents' reactions and perspectives change. As far as the findings of the study are concerned, a consistency was observed in the responses of mothers and fathers. This revealed that mothers' and fathers' perspectives, as well as the effects and observations on stuttering were similar.