Arap Baharı sürecinde Tunus: Otoriterlikten demokrasiye geçiş sürecinin analizi
Tunusia in Arab Spring: Analysis of the transition from authoritarianism to democracy
- Tez No: 691386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BİLGENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Arap Baharı süreci Tunus'ta başlamış ve diğer Ortadoğu ülkelerinde devam etmiştir. Yaşanan olaylar sonucunda ülkede çok fazla şiddet görülmemiş, ölümler yaşanmamıştır. Halkın demokrasi talebi neticesinde 2011 sonrası süreçte ülkede önce geçici hükümetler kurulmuş, kurucu meclis seçimleri yapılmış, ilk adil seçimler gerçekleşmiştir. Ardından yeni anayasa ile demokratik, eşit hak ve özgürlükler elde edilmiştir. Bu bağlamda ülke diğer Ortadoğu ülkelerine örnek olmuştur. Tunus'taki laik gelenek sömürge döneminden itibaren modernleşme süreci ile birlikte gerek otoriter dönemde gerekse Arap Baharı döneminde kaydedilen gelişmelerin kalıcılığında kilit rol oynamıştır. Gelişmiş eğitim olanakları bilinçli bir kitle meydana getirmiştir. Habib Burgiba ve Zeynel Abidin Bin Ali döneminde rejimin otoriter kimliğini dışta tutarak gerçekleştirilen eğitim alanındaki reformlar modern bir Tunus yaratmıştır. Ülkenin bu kimliği ve özellikle laik siyasal rejimi 2011 sonrası dönemde kaydedilen otoriterlikten demokrasiye geçiş sürecinin Ortadoğu'nun diğer ülkeleri ile karşılaştırıldığında başarılı bir örnek olarak ön plana çıkışında kilit rol oynamıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Tunus, Arap Baharı, Demokrasi, Otoriteryanizm, Habib Burgiba, Zeynel Abidin Bin Ali
Özet (Çeviri)
Period of Arab Spring started in Tunusia and continued in the other Middle East countries as well. As a result of the events that happened in that period of time, violence wasn't seen, deaths weren't happened in Tunusia as much as the other examples of the region. As a result of the demand of democracy of the Tunusians, interim governments were set up, elections of the constituent assembly and first free and democratic elections were held. With the new constitution, equal rights and freedom were granted. The country became an ideal example for the other Middle Eastern countries in the Arab Spring. The secular tradition of Tunusia, that started to be established in the colonial period with the modernization process, not only in the authoritarian years but also during the Arab Spring, played an important role in the democratization proces of the country. Especially high level of education in the country had produced a well-educated citizens. So-called identity of the country and its secular political tradition made Tunusia one of the most successful example of the Arab Spring when compared with the others in the Middle East. KEYWORDS: Tunusia, Arab Spring, Democracy, Authoritarianism, Habib Burgiba, Zeynel Abidin Bin Ali.