Periodontal hastalıklı bireylerin dişeti oluğu sıvısında periodontal ligament ile ilişkili protein-1, sklerostin ve tümör nekroz faktör-alfa seviyelerinin incelenmesi
Investigation of gingival crevicular fluid periodontal ligament-related protein-1, sclerostin and tumor necrosis factor-alfa levels in individuals with periodontal disease
  1. Tez No: 691392
  2. Yazar: BERKAY GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAL AFACAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Periodontitiste, kemik yapımı ve yıkımı arasındaki denge, kemik kaybı lehine bozulmaktadır. Periodontal ligament ile ilişkili protein-1 (PLAP-1) ve sklerostinin kemik yapımının baskılanmasında önemli rol oynadığı bilinmektedir. Tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α), periodontal enflamasyon ve alveoler kemik yıkımında görev alan önemli bir proenflamatuvar sitokindir. Bu çalışma, periodontal hastalığa sahip bireylerin dişeti oluğu sıvısında (DOS) PLAP-1, sklerostin ve TNF-α seviyelerini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, sistemik sağlıklı ve sigara kullanmayan, evre 3 periodontitis (n=23), gingivitis (n=24) ve periodontal sağlıklı (n=24) toplam 71 birey dahil edildi. Periodontal durum, tüm ağız sondalama derinliği, klinik ataşman kaybı, sondalamada kanama yüzdesi, gingival indeks ve plak indeksi değerleri kaydedilerek değerlendirildi. DOS örneklerinde PLAP-1, sklerostin ve TNF-α seviyeleri ELISA ile ölçüldü. Veriler, parametrik olmayan istatistiksel testler ile analiz edildi. Bulgular: Periodontitis grubunun DOS PLAP-1 ve TNF-α seviyeleri gingivitis ve periodontal sağlıklı gruplarından anlamlı yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In periodontitis, the balance between bone formation and resorption skews in favor of bone loss. It is known that periodontal ligament-associated protein-1 (PLAP-1) and sclerostin play an important role in the suppression of bone formation. Tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) is an important proinflammatory cytokine involved in periodontal inflammation and alveolar bone destruction. This study aims to investigate the levels of PLAP-1, sclerostin and TNF- α in the gingival crevicular fluid (GCF) of individuals with periodontal disease. Material and methods: In total 75 systemically healthy and non-smoker individuals (23 periodontitis (stage 3), 24 gingivitis, 24 periodontally healthy) were enrolled. Periodontal status was evaluated by measuring the full-mouth probing depth, clinical attachment loss, the percentage of bleeding on probing, gingival index and plaque index. PLAP-1, sclerostin and TNF-α levels in GCF samples were measured by ELISA. Data were analyzed using non-parametric statistical tests.