Lilium candidum L. ekstraktları üzerinde antioksidan, histo-biyokimyasal ve içerik aydınlatma çalışmaları
Studies on the antioxidant, histo-biochemical and phytochemical contents of the extracts of Lilium candidum L.
- Tez No: 691393
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY DÜŞEN, DOÇ. DR. PINAR İLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Liliaceae familyasına ait olan Lilium candidum L. türünün yer altı ve yer üstü kısımlarından elde edilen aseton, metanol ve su ekstraktları üzerinde yapılmıştır. Elde edilen ekstraktların antioksidan aktivite tayinleri (β-Karoten, DPPH, ABTS, Cuprac, Fosfomolibdenyum ve FRAP), toplam fenolik, flavanoid ve tanen miktar tayinleri ve HPLC metodu ile fenolik içeriklerinin belirlenmesi çalışılmıştır. Bunların yanı sıra L. candidum türünden elde edilen ekstraktların sıçanlar üzerindeki histo-biyokimyasal özellikleri de incelenmiştir. Çalışma sonucunda L. candidum türünde serbest radikal giderim aktivitesinin en düşük yer altı distile su ekstraktında (6.76±0.15 mg/mL), en yüksek ise yer üstü aseton ekstraktında (1.07±0.54 mg/mL) olduğu belirlenmiştir. L. candidum türüne ait ekstraktlarda en yüksek flavanoid madde miktarının metanol yer altı ekstraktında (75.06±0.00 mgQE/g), fenolik bileşen miktarının aseton yer üstü ekstraktında (31±0.00 mg/mlGAE), tanen miktarının ise en yüksek yerüstü aseton ekstraktında (10.88±0.01 mgCE/g) olduğu tespit edilmiştir. Histo-biyokimyasal çalışmada ise L. candidum yeraltı sulu ekstraktı doza bağlı olarak, metanolik ekstraktı ise kullanılan tüm dozlarda olumlu etkiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on acetone, methanol and water extracts obtained from the underground and aboveground parts of Lilium candidum L. species belonging to the Liliaceae family. Antioxidant activity determinations of the extracts (β-Carotene, DPPH, ABTS, Cuprac, Phosphomolybdenum and FRAP), total phenolic, flavonoid and tannin quantification and determination of phenolic content by HPLC method were studied. In addition, histo-biochemical properties of extracts obtained from L. candidum species on rats were also examined. As a result of the study, it was determined that the free radical scavenging activity in L. candidum species was lowest in underground aqueous extract (6.76±0.15 mg/mL) and the highest in aboveground acetone extract (1.07 ± 0.54 mg/mL). In extracts belonging to L. candidum species, the highest amount of flavanoid substance is in methanol underground extract (75.06 ± 0.00 mgQE/g), the amount of phenolic component is in acetone aboveground extract (31 ± 0.00 mg/ml GAE), and the amount of tannin is the highest in surface. It was found to be in acetone extract (10.88 ± 0.01 mgCE/g). In histochemical study, underground aqueous extract of L. candidum depending on the dose and methanolic extract of L. candidum in all doses showed positive effects.