The effect of small and medium enterprises on poverty reduction in Afghansitan
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yoksulluğun azaltılmasındaki etkisi: Afganistan örneği
  1. Tez No: 481870
  2. Yazar: MAHMOOD HASSAAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ZEYTİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu makalede KOBİ'lerin (Küçük-Orta Ölçekli İşletmeler) Afganistan'daki yoksulluğun azaltılması üzerindeki etkisi, hafifletme ve veri tabanı aracılığıyla araştırılmaktadır. KOBİ'lerin istihdam yaratmada ve yoksulluğun azaltılmasındaki rolü çok önemlidir. Bir ülkedeki yoksulluğu otomatik olarak azaltan ekonomik büyüme ve yıllık veri, KOBİ'lerin Afganistan'daki yoksulluğun azaltılması üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışma, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve istihdam faaliyetlerini kullanan işletmenin yoksulluğun azaltılmasına yardımcı olmasına dair çözümü bulmayı amaçlayıp KOBİ'lerin yoksulluğu azaltmada ve ekonomik büyümede güçlü bir aracı olduğunu tanımlanmaktadır. Afganistan'da 30 yıl süren savaş sonrasında, Afganistan'ın altyapı sistemi tamamen çökmüştür ve 2001 yılında Afganistan'da yeniden geçici bir hükümet kurulmuştur. Afganistan, yoksulluktan kurtulmak ve yoksulluk sınırını yükseltmek amacıyla birçok yardım programına katılmıştır. Yoksulluğun azaltılmasına yönelik pek çok araç, yönetmelik ve yenilikler geliştirilmiştir. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Dünya Bankası (DB), Birleşmiş Milletler (BM), Japonya Uluslararası Kuruluş Ajansı (JICA) ve birçok kuruluş veya STK'nın yardımıyla işbirliği yapan KOBİ'ler yoksulluk sorununu azaltmada çok etkili bir konu olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper explores the effect of SMEs (Small Medium Enterprises) on poverty reduction in Afghanistan through alleviation and database. The role of SME is very important in employment generation, poverty alleviation, Gross Domestic Product (GDP) and economic growth which automatically reduce poverty in a country. Annual data used to examine the impact of SMEs on poverty reduction in Afghanistan. This article aims at finding out that which small medium scale and enterprise with use of activities of employment helped to reduce poverty reduction and it is recognized that SMEs is a powerful tool to poverty reduction and economic growth. After three decades of war in Afghanistan, the system and infrastructure of Afghanistan is completely destroyed and after create of temporary government in Afghanistan in 2001, Afghanistan is involved into many protocol and aids program to rescue this country from poverty and raise the poverty line. They raise many tools, regulation and innovation to decrease poverty from Afghanistan and this is a very effective topic to decrease the problem of poverty through SMEs which is corporate with the help of World Trade Organization (WTO), World Bank (WB), United Nation (UN), Japan International Corporation Agency (JICA) and many other organization or Non-Government Organizations (NGOs).