Uluslararası göçün uluslararası sistemdeki rolü: Asya pasifik bölgesindeki göçün nedenleri ve dinamikleri
The role international migration in the international system: Drivers and dynamics of migration in the Asia-pacific region
  1. Tez No: 691444
  2. Yazar: İLYAS GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
SSCB'nin 1991 yılında dağılması sonrası uluslararası sistem genel olarak ABD hegemonyasında tek kutuplu olarak ifade edilmiştir. Ancak 1990'lı yılların sonları ile 2000'li yılların başlarından itibaren tek kutupluluğa karşı alternatif teoriler ortaya atılmıştır. Bu teorilerden biri çok kutuplu sistem teorisidir. Çok kutuplu sistemin temel argümanı; hegemonik aktör olan ABD'nin güç kaybına karşın Çin ve diğer bölgesel aktörlerin güçlerini arttırmasıdır. Özellikle Çin'in yükselişi uluslararası sistemde hem bölgesel hem de küresel aktörler arasında konum ve güç yarışını hızlandırmıştır. Bölgesel ve küresel aktörlerin güç mücadelesinin yoğun hissedildiği bölgelerden birini Asya-Pasifik oluşturmaktadır. ABD'nin gücünde ortaya çıkabilecek değişimler; ekonomik, askerî ve kültürel açıdan kendi gücünü ve çıkarlarını savunacak aktörler için rekabet ortamı sağlamaktadır. Bu durum Çin'in; hem küresel alanda ABD ve diğer bölgesel güçlerle hem de bölgesel olarak da Japonya gibi aktörlerle güç mücadelesine girmesine yol açmaktadır. Uluslararası sistemdeki güç mücadelesinin belirliyicilerinden biri Myanmar ve Filipinler gibi stratejik öneme sahip ülkeler ile büyük güçler arasındaki ilişkilerdir. Asya-Pasifik bölgesindeki bölgesel ve küresel aktörler arasındaki güç mücadelesini etkileyen birçok unsurdan bir diğeri ise uluslararası göçtür. Ekonomik, sosyal ve kültürel olarak gerçekleşen uluslararası göç, göç alan ve göç veren ülkeleri farklı açılardan etkilemektedir. Göçün uluslararası sistem üzerinde rol oynaması nedeniyle bu çalışma, Asya-Pasifik bölgesi üzerinden çok kutuplu uluslararası sistemin oluşmasına giden süreçte göçün nasıl bir rol oynadığını incelemektedir. Uluslararası sistemin şekillenmesinde rol oynayan güç araçları, yumuşak güç, hegemonya ve kültür argümanları çerçevesinde göçün, küresel ve Asya-Pasifik'teki bölgesel güçler üzerindeki etkilerini ve etkinin boyutunun açıklanması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda Asya-Pasifik bölgesinde iki tanesi bölge içi iki tanesine de bölge dışına olmak üzere dört göç güzergahı detaylandırılmaktadır. Bunlar; Filipinler-Japonya ve Çin-Myanmar ile Filipinler ABD ve Çin-Batı Avrupa göç güzergahlarıdır. Detaylandırılmış dört göç güzergahı aracılığıyla uluslararası emek göçünün uluslararası sistem üzerindeki etken rolüne açıklık getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
After the disintegration of the USSR in 1991, the international system was generally expressed as unipolar under the US hegemony. However, alternative theories against unipolarity had been put forward as of the late 1990's and early 2000's. One of these theories is the multipolar system theory. The basic argument of the multipolar system; It is the increase of the power of China and other regional actors despite the loss of power of the US which is the hegemonic actor. Especially the rise of China has accelerated the race for position and power among both regional and global actors in the international system. Asia-Pacific constitutes one of the regions where the power struggle of regional and global actors is felt intensely. Changes that may occur in the power of the USA provide a competitive environment for actors who will defend their power and interests in economic, military and cultural terms. For China, this situation leads to a power struggle with actors such as the USA and other regional powers in the global arena and with actors such as Japan in the Asia-Pacific. One of the determinants of the power struggle in the international system is the relations between the major powers and strategically important countries such as Myanmar and the Philippines. Another factor affecting the power struggle between regional and global actors in the Asia-Pacific region is international migration. International migration carring out as economic, social and cultural affects the receiving and sending countries from different perspectives. As immigration plays a role in the international system, this study examines the role of migration in the process leading to the formation of a multipolar international system through the Asia-Pacific region. Within the framework of power, soft power, hegemony and culture arguments that play a role in shaping the international system, it is aimed to explain the effects of immigration on regional powers in the global and Asia-Pacific and the extent of its impact. In accordance with this purpose, four migration routes are detailed in the Asia-Pacific region, two within the region and two outside the region. These are Philippines-Japan, China-Myanmar, Philippines-US and China-Western Europe migration routes. The effective role of international labor migration on the international system is clarified in terms of four detailed migration routes.