Farklı kapalılıktaki karaçam meşcerelerinde yüzeysel akış miktarının belirlenmesi
Determination of the runoff in black pine stands with different closures
- Tez No: 691472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada farklı kapalılıklarda ve orman toprağında yüzeysel akış miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda orman toprağı (OT), kontrol (K), 1 kapalı (C1) 2 kapalı (C2) ve 3 kapalı (C3) olmak üzere toplamda beş adet yüzeysel akış parseli kurulmuştur. 2019 haziran ayından 2021 haziran ayının başına kadar yüzeysel akış ölçümleri yapılmıştır. Parsellerden elde edilen bulgulara göre toplam yüzeysel akış miktarları, kontrol parselinde 38,75 mm/m², OT parselinde 32,85 mm/m², C1 parselinde 30,08 mm/m², C2 parselinde 29,32 mm/m² ve C3 parselinde 29,28 mm/m² olarak tespit edilmiştir. Buna göre yüzeysel akışın en yüksek olduğu kontrol (CK) parseli, en düşük olduğu ise 3 kapalı C3 parselinde gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to determine the amount of superficial flow in different canopies and open area. Within this scope, five superficial flow parcels have been established in total, including open area (OA), control (C), covered 1 (C1), covered 2 (C2) and covered 3 (C3). Superficial flow measurements have been made from June 2019 to the beginning of June 2021. According to the findings obtained from the parcels, the total amount of superficial flow has been determined as 38,75 mm/m² in the control parcel (CP), 32,85 mm/m² in the open area (OA) parcel, 30,08 mm/m² in the C1 parcel, 29,32 mm/m² in the C2 parcel and 29,28 mm/m² in the C3 parcel. Accordingly, it has been observed that the highest superficial flow is in the control parcel (CP), and the lowest superficial flow is in 3 closed parcel (C3).