Farklı kapalılığa sahip karaçam meşcerelerinde toprak nem değerlerinin değişimi
Change of soil moisture values in blackpine stands with different closures
- Tez No: 691473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu ilinde farklı kapalılıktaki karaçam meşcerelerinin bulunduğu alanlardaki toprak nem değerleri üzerindeki değişim araştırılmıştır. Araştırma; aynı bakı, aynı derinlik ve aynı eğim grubunda bulunan 5 farklı orman parselinde yapılmıştır. Ağustos 2020 – Mart 2021 yılları arasında yapılan ölçümlerden elde edilen sonuçlara göre; COT (orman toprağı parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması %28,12; C1 (1 kapalı karaçam meşceresi parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması %27,21; C2 (2 kapalı karaçam meşceresi parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması %28,73; C3 (3 kapalı karaçam meşceresi parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması %31,39; CK (Erozyon parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması %26,45 olarak ölçülmüştür. Yapılan istatistiki değerlendirmede, en düşük toprak nem değerinin CK parselinde, en yüksek toprak nem değerinin ise C3 parselinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the change in soil moisture values in areas with different closed larch stands in Kastamonu province was investigated. Research; The same view was made on 5 different forest plots at the same depth and in the same slope group. According to the results obtained from the measurements made between August 2020 and March 2021; The average moisture value of the soil in the OA (open area ) parcel is 28,12%; the average moisture value of the soil in the C1 (covered 1) parcel is 27,21%; the average moisture value of the soil in the C2 (covered 2) parcel is 28,73%; C3 (covered 3) The average moisture value of the soil was measured as 31,39% in the larch stand parcel) parcel, and the average moisture value of the soil in the CP (control parcel) parcel was measured as 26,45%. In the statistical evaluation, it was determined that the lowest soil moisture value was in the CP parcel and the highest soil moisture value was in the C3 parcel.