Faaliyetlerini futbolda yoğunlaştıran amatör kulüplerin yönetim açısından sorunsalı (Samsun araştırması)
  1. Tez No: 69152
  2. Yazar: AHMET İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
68 ÖZET Türkiye'de spor devletçe himaye gören, kişiler için bir hak, devlet için ise bir görev olarak telakki edilen, olgulardan biri olarak sayılmaktadır. Bu manada sporu ana sistemine koymuş olan, Türkiye'nin söz konusu olguyu geliştirip yaygınlaştırabilmesi ve hatta dünya platformunda en üst seviyelere çıkarabilmesinin en önemli şartlarından biri, belki de en önemlisi kulüpleşme olgusunun gerçek manada olgunlaşmasıyla görülmektedir. Zira sportif gelişmenin çekirdeğini spor kulüpleri oluşturmaktadır. Bu noktada spordaki ilerlemenin merkezi olarak görülen spor kulüplerinin en temel sorunlarından biri eğitimdir, denilebilir. Bugün, Türkiye'deki pek çok kulüpteki temel problem sportif etkinlik ve uygulamaların bilimsel eğitim-öğretim anlayışı içinde değil, gelişi güzel yeniliklere açık olmayan ve eskiden kalmış yöntemlerle sürdürülmesidir. Halbuki, herşeyden evvel eğitim daha çok araştırmayı ve daha fazla okuyup uygulama yapmayı gerekli kılan bir süreç olarak dikkat çekmektedir. Bu bakımdan fonksiyonları itibariyle amatör spor kulüplerin esasını oluşturan üç ayrı insan unsurunun (Yönetici, antrenör ve sporcu) eğitim kademelerinin en üst düzeylerine gelmesinin arzulanan bir durumdur. Türkiye'de spora ivme kazandırması gereken amatör spor kulüplerinin, mevcut haliyle yetersiz olduğu, bu nedenle iyi bir anlayış ve uygulamanın tatbikinin bir zaruriyet olarak ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Özellikle spor kulüplerinde hizmet üreten ve bu hizmetin karşılığını alabilen canlı bir kurum haline dönüştürülmesi kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Bu ilkeden hareketle her amatör spor kulübü bir cazibe merkezi ve her yaşta kişinin ilgisini çeken, sportif ya da rekreatif ihtiyaçlarına olumluluk kazandırabilecek şekilde, teşkilatlanmasını sağlayan, bir hüviyetle bürünmesi ve bunun için gerek hukuki, gerekse sosyal ve ekonomik yapılanmasını tamamlaması elzem görünmektedir. Aslında amatör spor kulüplerinin başarılı olmalarında kuşkusuz pek çok faktörün etkisi vardır. Ve bunları birbirinden ayırmak her zaman mümkün değildir. Fakat, burada fazla dikkati çeken kulüplerin mali problemlerdir. Bugünkü haliyle amatör spor kulüplerin gelirleri başlıca bağış ve yardım şeklindedir. Oysa, bir kulübün geleceğini bağış ve yardımlara bağlamak asla doğru olmaz.69 Ülkemizde spor kulüplerinin büyük çoğunluğu gelirleri ile giderlerini dengeleme güçlüğü içinde bulunmakta, kurum kulübü olmayan her kongre öncesi, yönetim bilgisi, becerisi ve benzeri kabiliyetler aranmaksızın kulübe büyük mali destek sağlayacak başkan ve yönetim kurulu üyesi arayışı içine girmektedir. Spor kulüplerimizin mali durumlarının iç açıcı olmayışı, kulüplerimizin kurumsallaşmamış olması, ilke, tutum, davranış ve yönetim alanlarında sağlam ve olumlu geleneklere sahip olamayışlarındandır. Bizce, bu olumsuzluğun giderilmesi, kulüplerimizin kurumsallaşması, profesyonel yöneticiler tarafından yönetilerek gelir getirici işlemlerin bilinçli yapılması, daha özellikli kulüpler kurarak taraftarın kulüplere maddi ve manevi katkısının sağlanması, kulübün kendisinin şirketleşmesi ve bu şirketlerin halka açılımı ile mümkün olabilir. Bu anlayış içerisinde amatör spor kulüplerinin daha fazla insan grubuna hizmet edebilecek bir organizasyonuna sahip bulunması, amatör spor kulüplerinin gerçek anlamda ayakta kalmasını sağlayabilecek tek yol olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY Sport in Turkey accepted a right for people o job for govern ment, At this mean, Turkey, gives more impotance rosport, has to improve the sportif clubs Because spor clubs have existenced the speed of sportif succesfull. At this point the best problems of spor clubs is education Today. A lot of spor clubs in Turkey's the mostbusuc problems are condusted agricultural methods As known, Education is a time that has to make investigate and much reading practicing. So that, three people of amatör spor clubs' (governer, antrenör a sporter) education positions must be hieh level. In Turkey the amatör spor clubs aren't enoveh Especially in spor clubs are tansformed in to protuet service, is a real need Thare fore all of the amatör spor club has to revoltion (Socialt finasal sitiatin), interested in young a old people, We cant divide alot of factors, made spor clubs uncussfull, But, Their financial problems is the most important thing. Nowadays Amatör spor Club's financial in come, is grant a help. This isn't time In our country much spor clubs are in difficult iccome a expences' balance so that, spor clubs elect rich people in their cong Tees. They haven't got modent In our opinion, The clubs have to be guvenned by profesional govermers a in comes and Alia of the clubs have to be company. These companies is going to be opened for people. This idea have the amatör spor clubs serve for a good organiziation so that It has been seen amay that amatör clubs will served very well in future.