Farklı dozlarda sodyum bikarbonat alımının anaerobik performansa etkisi
The effect of sodium bicarbonate ingestion in different dosages on anaerobic performance
  1. Tez No: 69151
  2. Yazar: İBRAHİM CİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
84 VE. ÖZET Yapılan çalışmada maksimal egzersiz öncesi iki farklı dozda alınan sodyum bikarbonat' m (NaHCOa) anaerobik performansa etkisi araştırıldı. Çalışmaya yaş ortalamaları 23.10±2.08 yıl olan ve Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan, 10 elit güreşçi gönüllü denek olarak katıldılar. Deneklere 3 hafta içerisinde birer hafta ara ile 3 kez maks VO2 değerlerinin % 125'i ile bisiklet ergometrede dakikada 60 pedal devir sayısı ile yorulana kadar egzersiz yaptırıldı. Her testten 2 saat önce deneklere plasebo olarak pudra şekeri ve tuz (kontrol) veya 0.25 gr/kg vücut ağırlığı dozajında NaHC03 (Di) veya 0.35 gr/kg vücut ağırlığı dozajında NaHCCb (D2) 500 mi meyve suyuna karıştırılarak ağız yolu ile verildi Deneklerin kan örnekleri madde alımından önce, madde alımından 2 saat sonra yani egzersizden hemen önce, plasebo egzersizinden 1, 5, 10, 15 dk sonra alındı. Elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları, standart sapmaları ve ölçümler arasındaki farklılıklar Repeated Measures Analysis of Variance (ANOVA) testi ile PO.01 anlamlılık derecesinde hesaplandı. Ayrıca veriler arasında farklılık var ise bu farklılığın hangi parametreden kaynaklandığı da Tukey testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
86 Vm. SUMMARY The purpose of this investigation was to determine the effect of sodium bicarbonate (NaHCOs) ingestion in different dosages on anaerobic performance. With this aim 10 elite wrestlers from Gazi University School of Physical Education and Sport were participated voluntarily as subject. Their mean age was 23.10±2.08 years. The subjects participated in three cycle ergometer exercises on separate occasions with one week interval during 3 weeks. Each exercise occasion involved 125% max VO2 of subjects with 60 rpm on cycle ergometer, until they were exhausted. Two hours before each test, the subjects consumed either a placebo (control), or solution of 0.25 gr/kg body weight (Di) or a solution 0.35 of gr/kg body weight with 500 ml fruit juice. Venous blood samples were taken before pre and post ingestion and 1, 5, 10 and 15 min. following the exercise. Mean and Standart Deviation scores and differences between datas were analized by Repeated Measures Analysis of Variance (ANOVA) Test at PO.01 significance level. Sources of the differences between values were determined by using Tukey Test. At the end of the study, results showed that NaHC03 ingestion fecilitated to increase anaerobic performance significantly (PO.01). The differences between trials were determined as follows; 3.95 min. between placebo and Di (0.25 gr/kg NaHCC^) 1.66 min. between plasebo and D2 (0.35 gr/kg NaHCCh) and 2.29 min. between Di and D2 (PO.l). The reason of differences between Di and D2 may be explained by means of side effect of over dosage of NaHC03.